Post

Jaki centralny zmiękczacz wody wybrać do swojego domu?


Sprawdź urządzenia w ofercie sklepu OxyShop.pl:

Dystrybutor wody B4 czarny Borg&Overstrom Kup teraz
Filtr do wody Bluewater Cleone Balance – model 2021 Kup teraz
Zmiękczacz wody Ecowater eVOLUTION 500 Power ECOMULTI Kup teraz

W internecie jest mnóstwo publikacji na temat twardej wody. Wyjaśnione jest, jak chronić pralkę przed twardą wodą i jaki ma ona wpływ na wrażliwą skórę. Ale co powinniśmy zrobić, jeśli rozważamy zakup zmiękczacza wody. Jak wybrać odpowiedni dla siebie zmiękczacz wody? 

Po pierwsze, czy warto kupić centralny zmiękczacz wody?

Wytyczne WHO zalecają zmiękczanie wody o stężeniu powyżej 10 dh. Tylko wtedy będzie ona bezpieczna do bezpośredniego spożycia. Obecnie średnia twardość wody wodociągowej w naszym kraju znacznie przekracza tę wartość. Jak możemy sprawdzić, czy nasza woda kranowa również jest dotknięta tym problemem. Możemy również oddać próbkę wody do badania lub skorzystać ze specjalnego testera, który określi twardość wody. Woda może wymagać zmiękczenia, jeśli osadza się na niej kamień na rurach, naczyniach lub jeśli mydło słabo się pieni. Te problemy można zidentyfikować w domu i mogą one wskazywać, że twardość wody jest wyższa niż 10 dh. Warto rozejrzeć się za centralnym zmiękczaczem.

Jak wybrać odpowiedni zmiękczacz wody dla całego domu?

Na rynku istnieje wiele rodzajów zmiękczaczy wody. Na pierwszy rzut oka zmiękczacze wody mogą wyglądać bardzo podobnie. Różnią się także ceną, wyglądem i rodzajem głowicy. Zanim przejdziemy do ważniejszych cech, skupmy się najpierw na łóżku. Najpierw musimy określić, jaka jego ilość będzie wystarczająca do naszych potrzeb. Można to określić biorąc pod uwagę ilość i rozmieszczenie ujęć wody w domu, zużycie wody w ciągu miesiąca, jej twardość oraz ilość osób w nim mieszkających. Dobrze jest spisać te parametry i poradzić się specjalisty. Doradzi on Państwu, jaka wielkość zmiękczacza wody będzie odpowiednia dla domu jednorodzinnego. Przed zakupem zmiękczacza wody w naszym sklepie, zawsze zalecamy taką konsultację. Orientacyjnie, dom, w którym mieszka 4-5 osób będzie wymagał urządzenia, które ma 20-25 litrów złoża. Dla sześcioosobowej rodziny wymagany jest zmiękczacz wody o pojemności 30 litrów. 

Dlaczego ważne jest dobranie odpowiedniego rozmiaru złoża? Zbyt małe złoże w stosunku do zużywanej przez nas wody spowoduje szybsze jej zużycie i częstą regenerację. Urządzenie będzie zużywało więcej wody i tabletek solnych, co przełoży się na wyższe koszty eksploatacji. 

szklanka wody

Głowica, wydajność, ile kosztuje zmiękczacz wody?

Po określeniu rozmiaru zmiękczacza wody, którego potrzebujesz, możesz zacząć przyglądać się innym kryteriom.

  • Głowica sterująca, czyli "mózg" zmiękczacza. Kontrolery mogą się różnić w zależności od modelu. Istnieje wiele opcji sterowników, od prostych urządzeń z podstawowymi funkcjami do zaawansowanych. Zmiękczacze EcoWater eVolution wyposażone są w moduł WiFi. Aplikacja zainstalowana na smartfonie lub tablecie poinformuje nas o konieczności dosypania soli do zbiornika oraz o prawidłowej pracy urządzenia. Zmiękczacze EcoWater eVolution posiadają również powiadomienia SMS.
  • Wydajność - Ważne jest, aby wiedzieć, ile wody urządzenie jest w stanie zmiękczyć w ciągu godziny. Pozwoli nam to upewnić się, że zmiękczacz spełnia wszystkie nasze potrzeby. Pięcioosobowa rodzina mieszkająca w średniej wielkości domu zazwyczaj będzie potrzebowała urządzenia, które jest w stanie zmiękczyć od 1,6 do 1,8 m3 wody na godzinę.
  • Cena - Zmiękczacz wody kupuje się zazwyczaj w cenie od 2 do 4 tysięcy złotych. Choć może się to wydawać sporą sumą, jest to mądra inwestycja. Zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę wiele problemów, z jakimi borykają się w domu posiadacze twardej wody. Twarda woda może nie tylko wpływać na jakość naszego życia, ale także generować koszty. Koszty te obejmują większe zużycie detergentów, kosztowne naprawy sprzętu AGD oraz poważne uszkodzenia systemu grzewczego. Koszt centralnego zmiękczacza wody jest znikomy, więc możesz zapomnieć o tych wszystkich problemach.

Sprawdź urządzenia w ofercie sklepu OxyShop.pl:

Dystrybutor wody BWT AQA Drink Pro 20 Kup teraz
Filtr do wody AQUAPHOR Kryształ H filtr pod zlew oczyszczający i zmiękczający Kup teraz
Zmiękczacz wody BWT Perla Silk XL (25 litrów złoża) Kup teraz

Komentarze (0)

Zostaw komentarz