
Zmiękczacz wody - Kiedy należy przeprowadzić regenerację żywicy (złoża filtracyjnego)?
Sprawdź urządzenia w ofercie sklepu OxyShop.pl:
Urządzenie będzie działać prawidłowo tylko wtedy, gdy złoże żywiczne będzie wymieniane i regenerowane. Jak często należy je przeprowadzać? Jak działa regeneracja? Czy złoże można regenerować w nieskończoność, czy jest to proces ciągły?
Dlaczego konieczna jest regeneracja zmiękczacza wody?
Złoże jest podstawą działania domowych zmiękczaczy wody. Jest ono odpowiedzialne za przepuszczalność twardej wody. Jony wapnia i magnezu (odpowiedzialne za twardość wody) są zastępowane przez neutralne jony sodu, które są naładowane żywicą jonowymienną. Regeneracja polega na usunięciu jonów wapnia i magnezu ze złoża i ponownym naładowaniu go jonami sodu za pomocą solanki. Pierwiastki powodujące twardość wody są wypłukiwane do kanalizacji, a zregenerowana żywica może ponownie pełnić swoją funkcję.
Żywica jonowymienna - regeneracja
Obecnie na rynku dostępne są trzy rodzaje zmiękczaczy wody. Rozróżniamy regenerację czasową, regenerację objętościową i regenerację objętościowo-logiczną.
Regeneracja czasowa
Polega na tym, że sterownik umieszczony w zmiękczaczu inicjuje proces regeneracji w określonych z góry odstępach czasu, np. co tydzień. Jest to najdroższa metoda sterowania regeneracją. Wynika to z faktu, że urządzenie wymaga bardziej intensywnej pracy, a zatem zużywa taką samą ilość soli i wody.
Ten rodzaj regeneracji może prowadzić do przedwczesnej lub niepotrzebnej regeneracji złoża. Z drugiej strony, może spowodować zbyt duże szkody, które mogą wystąpić długo po tym, jak żywica straci swoje właściwości i przestanie zmiękczać wodę.
Ta metoda nie jest już opłacalna i zyskowna.
Regeneracja wolumetryczna
Ten tryb sterowania uruchamia regenerację po przepuszczeniu przez urządzenie określonej ilości wody, która uległa zmiękczeniu. Eliminuje to możliwość uruchomienia tego procesu, gdy woda nie jest używana lub nie jest potrzebna.
Regenerację można ustawić tak, aby następowała natychmiast po osiągnięciu limitu zmiękczonej wody lub z opóźnieniem. Programowanie umożliwia zaprogramowanie procesu tak, aby przebiegał np. w nocy.
To rozwiązanie nie wiąże się z dodatkowymi kosztami regeneracji żywicy.
Należy pamiętać, że wiele zmiękczaczy w naszym sklepie to urządzenia, które umożliwiają regenerację objętościową.
Regeneracja wolumetryczna
Znana również jako regeneracja objętościowa. Średni dzienny pobór wody ma wpływ na czas trwania tego procesu. Następnie sterownik oblicza czas, w którym pojemność jonowymienna jest wyczerpana i inicjuje proces, aby zapewnić, że do systemu nie zostanie wprowadzona twarda woda.
Proces ten wymaga również mniejszej ilości soli. Jest to najbardziej przyjazna dla środowiska i ekonomiczna metoda regeneracji złoża.
Zmiękczacz wody - jak dużo regenerować?
Prawdopodobnie zastanawiasz się teraz, jak określić, ile wody Twoje urządzenie może zmiękczyć, zanim konieczna będzie regeneracja żywicy. Jest to kluczowa informacja dla procesów wolumetrycznych. Wzór ten można wykorzystać do obliczenia zdolności jonowymiennej zmiękczacza wody.
45 * Ilość złoża filtracyjnego/stopień twardości wody (mg CaCO3)
Ma to zastosowanie do większości modeli zmiękczaczy wody. Średnia pojemność złoża filtracyjnego wynosi 45.
Należy zapamiętać ten wzór. Niektóre urządzenia wymagają, aby wynik wprowadzić do głowicy sterującej. Jednak większość nowoczesnych zmiękczaczy wody samodzielnie dokonuje obliczeń w oparciu o podaną twardość wody i ustawia odpowiednią częstotliwość regeneracji.
Czy konieczna jest wymiana żywicy w zmiękczaczu?
Regeneracja żywicy jest procesem, w którym każda regeneracja zmniejsza jej zdolność jonowymienną, aż do momentu, gdy przestaje ona prawidłowo wymieniać jony i przestaje prawidłowo zmiękczać wodę. W tym momencie należy wymienić stację uzdatniania wody. Nie jest to proces, który należy przeprowadzać często. Żywice jonowymienne dobrej jakości mogą wytrzymać od 7 do 10 lat. Niektóre zmiękczacze w naszym sklepie mogą działać nawet 20 lat.
Dokładny czas zależy od parametrów wody surowej.
Jaka jest oczekiwana żywotność żywicy jonowymiennej?
Zanieczyszczenia wody są najistotniejszym czynnikiem skracającym żywotność złoża żywicznego. Instalujemy filtry liniowe, aby chronić urządzenie przed ich wpływem.
Możliwe jest również, zwłaszcza w przypadku bardzo twardej wody, osadzanie się żelaza i manganu na powierzchni, co uniemożliwia wymianę jonową. Zmniejsza to wydajność żywicy i wydłuża jej żywotność.
Czy można pobierać wodę podczas regeneracji?
Często pojawia się pytanie, czy można używać wody w gospodarstwie domowym w czasie, gdy solanka reaguje z żywicą jonowymienną. Regeneracja nie ma wpływu na wodę dostarczaną do instalacji. W tym czasie nie jest jednak przeprowadzana redukcja twardości. Nadal można normalnie korzystać z wody z kranu, ale będzie to trudniejsze niż w czasie pracy zmiękczacza.
W większości urządzeń można zapobiec takim sytuacjom, przeprowadzając regenerację w czasie, gdy zużycie wody jest minimalne - zazwyczaj około 2-3 godzin w nocy.
O tym, jaki model zmiękczacza wody wybierzesz, zadecydują potrzeby Twojego gospodarstwa domowego. Należy zwrócić uwagę na takie czynniki jak metoda regeneracji, ilość i rodzaj żywicy jonowymiennej. Regeneracja jest bardzo ważnym aspektem. Decyduje ona o ilości i rodzaju zużywanej wody oraz o kosztach eksploatacji zmiękczacza wody. Jak często powinna odbywać się regeneracja? Zależy to od modelu urządzenia. Poniższe wzory ułatwiają obliczenia przed podjęciem decyzji o wyborze produktu.
Komentarze (0)