
Jak rozpoznać twardą wodę w domu
Sprawdź urządzenia w ofercie sklepu OxyShop.pl:
Twarda woda to temat, który jest często poruszany. Może ona uszkadzać instalacje wodno-kanalizacyjne, powodować niepotrzebne wydatki, a także prowadzić do awarii różnych urządzeń. Powszechne jest występowanie twardej wody w Polsce. Jak jednak stwierdzić, czy problem ten dotyczy Twojego gospodarstwa domowego? Jak rozpoznać, czy z Twoich kranów cieknie twarda woda?
Twarda woda - Problem z wodą z każdego ujęcia
O twardej wodzie pisałem już kilkakrotnie. Ten artykuł poświęcony jest właśnie temu zagadnieniu: Czym jest twarda woda i jak ją zmiękczyć? W większości rejonów kraju możemy spotkać zarówno wodę średnio twardą jak i bardzo twardą. Poniższa mapa przedstawia twardość wody w Polsce i zawiera skalę twardości.
Wysoki poziom twardości wody może dotyczyć zarówno naszej sieci wodociągowej, jak i własnych ujęć wody. Normy dla tego parametru wahają się od 60 do 500 mg CaCO3/l. W praktyce oznacza to, że zakłady mogą dostarczać do gospodarstw domowych wodę o bardzo różnym poziomie twardości. Mieszkańcy w jednym rejonie mogą otrzymać wodę miękką, a w innym wodę wyjątkowo twardą. To bardzo utrudnia korzystanie z wody w życiu codziennym.
Czy twarda woda to rzeczywiście problem?
Choć o twardej wodzie i jej obecności w gospodarstwach domowych mówi się od wielu dziesięcioleci, to wciąż kontrowersyjne jest to, czy jej obecność w kranach jest problemem czy zaletą. Jedną ze stron jest argument związany ze zdrowiem. Ilość wapnia i magnezu w wodzie ma bezpośredni związek z jej twardością. Są to ważne minerały.
Wiele stron internetowych twierdzi, że twarda woda jest lepsza od miękkiej. Jednak cenne dla organizmu składniki najlepiej wchłaniają się z pożywieniem. Dlatego też istnieje tak wiele stron internetowych.
Woda służy również do zaspokajania pragnienia i innych celów spożywczych. Jednak przede wszystkim jest wykorzystywana do celów domowych. W tym przypadku jej użycie powoduje więcej szkód niż korzyści .
Jak twarda woda może wpływać na codzienne życie? I jak duże może spowodować straty? Jest to temat na serię artykułów.
- Jak twarda woda wpływa na sprzęt AGD
- Rozważ zmiękczacz wody, zanim włączysz centralne ogrzewanie.
- Jak twarda woda wpływa na Twoje życie?
- Czy twarda woda jest szkodliwa dla zdrowia?
- Poznaj szokujące fakty na temat twardej wody w domu!
Te artykuły są doskonałym świadectwem tego, że problem można skutecznie rozwiązać i warto z nim walczyć. Jak sprawdzić, czy w Twoim gospodarstwie domowym również występuje problem z wodą o wysokiej twardości?
Oznaki twardej wody w Twoim domu
Okazuje się, że możliwe jest zidentyfikowanie problemu, jeśli występuje on w konkretnym miejscu. Nie jest konieczne wykonywanie analizy wody czy innych specjalistycznych testów. Wystarczy rozejrzeć się po swoim domu i obserwować. Obecność twardej wody jest oczywista i łatwo zauważalna.
Kamień na dnie czajnika
Łatwo jest sprawdzić, czy mamy twardą wodę, zaglądając do wnętrza czajnika. Jeśli czajnik był używany przez jakiś czas, łatwiej jest dostrzec problem. Jeśli dno czajnika, grzałka i ścianki pokryte są jasnym osadem, to z pewnością można mówić o twardej wodzie w domu.
Podobne zjawiska można zaobserwować również w innych urządzeniach kuchennych, które wykorzystują wodę. Kawosze zauważą osady w zbiornikach na wodę swoich ekspresów, natomiast konsumenci dbający o zdrowie mogą spodziewać się zmatowienia elementów podgrzewających wodę, takich jak parowar.
Ważne jest, aby wspomnieć, że im dłużej zwlekasz z usunięciem takiego zmatowienia , warstwa kamienia na powierzchni będzie rosła większa i trudniejsza .
Osad w wodzie
Woda to kolejny obiekt, na który może mieć wpływ wysoka twardość. Można zagotować wodę, przelać ją do szklanki, a następnie przyjrzeć się zawartości. Jeśli widać malutkie jasne cząsteczki, czyli fragmenty osadu kamienia, to faktycznie kłopot nas dotyczy.
Fragmenty osadu można też znaleźć w potrawach i napojach przygotowanych z twardej wody. Po ostudzeniu i odstaniu, na powierzchni kaw i herbat mogą tworzyć się olejowe osady. Świadczy to o tym, że woda nie jest najbardziej miękka.
Osad podczas prasowania
Żelazko ing może również zdradzić problem z twardą wodą. Prasowanie ubrań z drobinkami kamienia można zauważyć, jeśli napełnimy zbiornik żelazka wodą z kranu. Dotyczy to zwłaszcza ciemniejszych tkanin.
Informacje o tym, czym jest osad kamienny i skąd się bierze, dostępne są w artykule: Co to jest kamień w wodzie?
Kamień w łazience i kuchni
Najlepiej obserwować łazienkę i kuchnię pod kątem oznak twardej wody. Szczególnie w pobliżu miejsc poboru wody.
Osady z twardej wody mogą być przyczyną poważnych problemów. Można je zauważyć na chromowanych bateriach, ścianach prysznica i płytkach (zwłaszcza jeśli są ciemniejszego koloru), a także w zlewie, wannie i toalecie.
Kamień jest bardzo kruchy i trudny do usunięcia. Nie można stosować delikatnych środków czyszczących. Te specjalne preparaty są silne i mogą powodować podrażnienia skóry.
Detergenty mogą również spowodować uszkodzenie warstwy ochronnej na ceramice łazienkowej. Ważne jest, aby mieć taką warstwę ochronną, ponieważ osady mogą się szybciej gromadzić i utrudniać ich usuwanie.
Istnieje wiele sposobów na walkę z osadami. Zobacz artykuł: Kamień na armaturze. Jak pozbyć się osadów przy twardej wodzie
Naczynia zaplamione smugami lub plamami
Mycie przy twardej wodzie może być wyzwaniem. Naczynia nie będą z tego powodu wyglądać idealnie. Ogranicza to również skuteczność płynów do mycia naczyń. Na talerzach, sztućcach, a zwłaszcza na szkle mogą pojawić się plamy. Na szklankach i sztućcach wykonanych z twardej wody często pojawiają się matowe plamy.
Wyprane tkaniny nie zaskakują swoją miękkością
Choć niektórzy nie zdają sobie z tego sprawy, często winą za problem obarczają wybór nieodpowiedniego płynu do płukania lub proszku do prania. Twarda woda również może wpływać na jakość prania oraz wygląd i prezencję tkanin. Im wyższy poziom twardości, tym gorzej wypadnie w praniu. Zmniejsza się również skuteczność detergentów, podobnie jak płynu do mycia naczyń.
Wyprane ubrania mogą nie mieć intensywnego zapachu i być bardzo nieprzyjemne w dotyku.
Środki o niewielkim działaniu są często spożywane w dużych ilościach.
Jeśli używasz dużo środków czyszczących, np. płynu do mycia podłóg, który nie pieni się w wodzie, lub musisz użyć dużo, aby osiągnąć efekt, to możesz być ofiarą wysokiej twardości wody.
Twarda woda powoduje, że detergentów zużywa się więcej niż w miękkiej wodzie, gdzie dobrze się rozpuszczają i działają skutecznie. Według niektórych szacunków różnica między zapotrzebowaniem a zużyciem może sięgać nawet 60%. To samo dotyczy kosmetyków takich jak szampon, żel pod prysznic czy płyn do kąpieli.
Słaba kondycja włosów i skóry
Twarda woda może być widoczna na skórze. Zła jakość skóry może być powodem swędzenia i napięcia po kąpieli.
Twarda woda może powodować niedoskonałości skóry i inne problemy dermatologiczne. To samo dotyczy włosów. Nawet przy stosowaniu wysokiej jakości kosmetyków, włosy mogą stać się suche, matowe i trudne do opanowania. Jest to coś, czego należy być świadomym.
Upewnij się, że woda jest naprawdę twarda
Jeśli zauważyłeś któryś z powyższych znaków, warto zweryfikować swoje przypuszczenia i dowiedzieć się, jaki jest dokładny stopień twardości wody.
Możesz to zrobić wykonując prosty test twardości wody. W tym artykule znajdziesz więcej informacji na ten temat: Tester twardości wody - jaki wybrać?
Czas, abyś pozbył się twardej wody!
Istnieje wiele sposobów na walkę z twardą wodą. Najlepsze efekty przynosi jednak walka z przyczyną, czyli nadmiarem jonów wapnia lub magnezu w wodzie. Niezastąpioną metodą jest w tym przypadku zmiękczanie wody.
Centralne urządzenie zmiękczające wodę może zapewnić znakomite rezultaty w redukcji wysokiego poziomu twardości wody. Dowiedz się więcej o tych urządzeniach na stronie Zmiękczacz wody - czy to naprawdę działa? Recenzje, cena i gdzie kupić?
Komentarze (0)