
Integracja zmiękczacza wody i BMS - inteligentny dom
Sprawdź urządzenia w ofercie sklepu OxyShop.pl:
Systemy inteligentnego domu ułatwiają domownikom zarządzanie dniem podczas ich nieobecności w domu. Coraz więcej właścicieli domów decyduje się na założenie systemu BMS. Czy do tego BMS można podłączyć system uzdatniania wody? BMS czy zmiękczacz wody będzie z nim współpracował? Jakie informacje może on dostarczyć?
Systemy inteligentnego zarządzania domem cieszą się coraz większą popularnością.
Do niedawna inteligentne budynki kojarzyły się bardziej z filmami science fiction lub abstrakcją. Rozwiązania te były zazwyczaj dostępne tylko dla dużych inwestycji. Obecnie jednak inteligentne budynki i domy prywatne stają się coraz bardziej powszechne. Wprowadzenie i zarządzanie systemami zapewniającymi wygodę i bezpieczeństwo to proste, wygodne i bezstresowe rozwiązanie. Systemy zarządzania inteligentnym domem pozwalają na sterowanie wieloma systemami z jednej aplikacji mobilnej. Dzięki temu właściciele mogą w czasie rzeczywistym zobaczyć, czy wszystko działa prawidłowo i w porządku.
Istnieje wiele korzyści z automatycznego sterowania budynkiem, ale najważniejsze z nich to:
- Maksymalizacja funkcjonalności i użyteczności systemów w Twoim domu
- Znacząca poprawa komfortu mieszkańców domu
- Maksymalizacja bezpieczeństwa
- Koszt systemu może zostać zmniejszony, a aktualizacje są rzadsze.
- Aspekt ekologiczny - ograniczenie niepotrzebnych zanieczyszczeń
- Zapobieganie kradzieżom i włamaniom
Inteligentne domy mogą świadczyć następujące usługi:
- Pełna kontrola nad instalacjami (np. ogrzewanie - kontrola temperatury przed powrotem do domu)
- Symulacja obecności domowników - przydatna podczas wakacji, system zapewniający bezpieczeństwo
- Alarm i monitoring posesji
- Kontrola dostępu
- Systemy pogodowe
- Ochrona przed skażeniem
- System transferu brudnej odzieży
Czym jest oprogramowanie do zarządzania inteligentnym domem BMS?
BMS, czyli inteligentny system zarządzania budynkiem, pochodzi od Building Management System. Zarządza wszystkimi systemami automatycznego sterowania w budynku, szczególnie w nowoczesnych inteligentnych budynkach. BMS integruje wszystkie systemy w budynku. Dzięki temu łatwiej jest nimi zarządzać, diagnozować je oraz wykrywać potencjalne błędy i awarie. Wszystkie systemy mogą być zarządzane z jednego miejsca. Dzięki temu jest to rozwiązanie bardziej efektywne, proste i ekonomiczne. Coraz częściej korzystają z niego zarówno obiekty użyteczności publicznej, zakłady przemysłowe czy budynki mieszkalne, jak i indywidualne gospodarstwa domowe.
System BMS na bieżąco monitoruje pracę urządzeń. Dostarcza informacji o etapie pracy, stanie urządzeń oraz ewentualnych awariach. Systemy te często posiadają interfejsy graficzne, dzięki którym użytkownik w szybki i łatwy sposób może przeglądać dane i wprowadzać niezbędne zmiany.
W jakim celu stosuje się system BMS?
BMS to system integrujący systemy zarządzające funkcjami technicznymi budynku. Specjaliści dzielą funkcje na dwa podsystemy. Pierwszym z nich jest podsystem kontroli zasilania i energii. W tej kategorii mieszczą się zabezpieczenia i rozdzielnice elektryczne, a także systemy pomiarowe i transportowe, systemy zasilania awaryjnego, instalacje oświetleniowe oraz transport pionowy i poziomy. Sterowanie komfortem to drugi podsystem. Obejmuje ono sterowanie klimatyzacją, wentylacją i ogrzewaniem, oświetleniem, nagłośnieniem, a także systemem pogodowym, systemem audio-video oraz urządzeniami do uzdatniania wody.
Dobrze zaprojektowany system BMS pozwoli Ci na:
- Monitorowanie i sterowanie poszczególnymi elementami systemu
- Modyfikacja parametrów pracy
- Definiowanie scenariuszy i programów operacyjnych
- Diagnostyka systemu
- Optymalizacja zużycia energii
- Modyfikacja dotychczas używanych funkcji i diagnostyki
Węzły sieciowe są podstawą systemów zarządzania budynkiem. Moduły te wyposażone są w mikrokontrolery, a także interfejs sieciowy.
Jak działa system BMS?
Sieć transmisji danych łączy ze sobą moduły w budynku. Można to zrobić zarówno za pomocą mediów przewodowych, jak i bezprzewodowych. Każdy węzeł sieci jest zdolny do sterowania i przetwarzania informacji. Możliwości te są zapewniane przez sygnały z wejść, zwanych również czujnikami. Czujniki dostarczają szczegółowych informacji o działaniu urządzeń i warunkach zewnętrznych. Kontrolowane sygnały mogą obejmować obecność osób przebywających w budynku, warunki pogodowe i temperaturę.
BMS może być sterowany ręcznie lub automatycznie przy tylko częściowym zaangażowaniu użytkownika. W systemie automatycznym można wyróżnić sterowanie oparte na parametrach oraz sterowanie czasowe. BMS pozwala na sterowanie jednym elementem lub wszystkimi podłączonymi urządzeniami. Można również tworzyć scenariusze działania. Dzięki temu można szybko dostosować warunki panujące w pomieszczeniu do swoich preferencji lub potrzeb. Możliwe jest przyciemnienie oświetlenia, zamknięcie rolet i wysunięcie ekranu podczas konferencji.
Systemy BMS mogą być również obsługiwane za pomocą paneli dotykowych, przycisków, przełączników i komputerów. Urządzenia mobilne mogą również komunikować się z systemem BMS poprzez łączność internetową.
Jakie są protokoły w systemach BMS
Do komunikacji pomiędzy urządzeniami automatyki budynkowej wykorzystywane są różne rodzaje transmisji. Może to być para lub skrętka przewodów, kable koncentryczne lub tradycyjna instalacja elektryczna połączona ze światłowodem. Może to być również sieć bezprzewodowa. Należy pamiętać, że podsystemy mają swoje własne protokoły komunikacyjne. Automatyka wymaga integracji sprzętowej i systemowej. Dzięki temu możliwa będzie wzajemna transmisja pomiędzy urządzeniami.
Modbus i BACnet to dwa najpopularniejsze protokoły. Modbus to protokół komunikacyjny firmy Modicon. Służy do komunikacji ze sterownikami programowalnymi tej firmy, jak również innych producentów. Występuje zarówno w wersji z portem szeregowym, jak i sieciowym IP. Można go wykorzystać do komunikacji pomiędzy wieloma urządzeniami za pomocą skrętki. Jest prosty w obsłudze, łatwy do dostosowania do zmian projektowych i uniwersalny. Modbus jest popularnym wyborem dla rozwiązań przemysłowych.
BACnet umożliwia współdziałanie systemów sterowania i monitoringu wykonanych przez różnych producentów. Została ona zatwierdzona przez ASHRAE. Protokół dla BACnet jest niezależny od zastosowanego sprzętu, co pozwala na podłączenie do jednej sieci urządzeń pochodzących od różnych producentów.
BMS i uzdatnianie wody
Do systemu BMS można podłączyć stacje uzdatniania wody. Działania te są zazwyczaj wykorzystywane w przypadku zakładów przemysłowych. Klienci najczęściej proszą o podłączenie systemu BMS, jeśli występuje tam przemysłowa odwrócona osmoza. System dostarcza informacji o działaniu, przestojach i płukaniu. Głowica sterująca Clack pozwala na monitorowanie stacji uzdatniania wody za pomocą inteligentnego systemu zarządzania.
Typ głowicy sterującej określa możliwości ustawienia konkretnych funkcji. Do tego elementu oprócz wyjść można jeszcze podłączyć mikroprzełączniki. Specjaliści uważają tę metodę za umiarkowanie niezawodną, ponieważ nie zawsze mogą być w stanie wykryć sygnał. Jest to proste: Mikroprzełącznik łączy się z głowicą sterującą pod płytą. Płytka jest naciskana, gdy tłoki poruszają się w odpowiedzi na zmianę trybu. Dzięki temu można wysłać informację o zmianach w działaniu, np. o regeneracji, oraz o czasie, w którym nastąpiły. Choć w teorii można je założyć, to rzadko się z tego korzysta. Inną opcją są wejścia DP. Jest to opcja niezawodna, ponieważ zapewnia prawidłowy odczyt sygnału. Sygnały te działają w rozwiązaniach domowych niezależnie od protokołu.
Połączenie zmiękczacza wody Ecoperla Softower z systemem BMS
Ecoperla Softower posiada modele głowic sterujących, które umożliwiają podłączenie do systemu BMS. Informacje te będą miały zastosowanie do pięcioprzyciskowych modeli głowic sterujących Clack (CI, IA i CK). Co prawda istnieje możliwość dodania mikroprzełączników do tej głowicy sterującej, ale raczej nie będzie to stosowane ze względu na brak możliwości wykorzystania. Ten typ głowicy sterującej posiada 2 wyjścia do programowania. Napięcie w tym typie wynosi 12V .
BMS może uzyskać następujące informacje ze zmiękczacza wody:
RLY2 i +COM Contacts - ALARM RLY1 & +COM Contacts - REGENERATION.
BRAK KONTAKTU - URZĄDZENIE DZIAŁA PRAWIDŁOWO
Istnieją tylko 2 sygnały, które mogą być użyte do programowania. Informacja o przepływie wody, zamiast regeneracji, może być zaprogramowana. Zazwyczaj jednak można zaprogramować funkcję alarmu i regenerację. Obecnie nie jest możliwe uzyskanie sygnału przypominającego o tym, że nadszedł czas, aby dodać więcej soli do zbiornika. W razie potrzeby można również zwiększyć wejście RLY 2 za pomocą mikroprzełącznika.
Wejście DP w pięcioprzyciskowych głowicach sterujących Clack pozwala na ustawienie trzech zdarzeń dla regeneracji: regeneracja natychmiast, regeneracja później i regeneracja odroczona (brak odnowienia w tym momencie).
Czy zmiękczacze wody Ecoperla mogą być łączone?
Dwuczęściowy zmiękczacz wody Ecoperla Softower może być łączony z systemem BMS. Linia kompaktowych zmiękczaczy wody Ecoperla Softcab, która liczy trzy modele, oraz Ecoperla Vita, posiadają takie głowice sterujące. Posiadają one również wejście RLY w głowicach sterujących, podobnie jak Ecoperla Softower. Przeczytaj ich recenzje tutaj: Ecoperla Softcab recenzja zmiękczacza wody, Ecoperla Vita recenzja zmiękczacza wody.
Inne urządzenia Ecoperla, które integrują się z systemem BMS
Inne urządzenia pod polską marką Ecoperla, takie jak Ecoperla Sanitower czy Ecoperla Ironitower, odmanganiacze, również mogą łączyć się z systemem BMS. Możliwości są mniejsze niż w przypadku zmiękczaczy wody ze względu na model głowicy sterującej. Clack TC to głowica sterująca w tych modelach. Zawory te wyposażone są w wejście DP. Możliwe jest wymuszenie płukania w określonym czasie lub dniu ze względu na jego obecność w stacjach uzdatniania wody.
Clack Controller - co to jest? Co może zrobić?
Istnieje jeszcze możliwość założenia systemu Clack Contorller. Ta opcja jest najczęściej stosowana w zakładach przemysłowych. Nie zaleca się stosowania tych rozwiązań w domach. Warto jednak wspomnieć o tej możliwości. Jest ona przydatna, jeśli w dużym systemie uzdatniania wody znajduje się wiele urządzeń. System może obsługiwać od 2-6 głowic sterujących. Stale monitoruje i zbiera wszystkie informacje. Wszystkie głowice, które są podłączone do tego systemu mogą być zasilane bezpośrednio z niego. Nie ma potrzeby posiadania osobnych zasilaczy. Wszystkie dane diagnostyczne i programowe można łatwo przenieść na pendrive'a, a następnie zaprezentować w arkuszach Excela. Wyświetlane informacje obejmują aktualną godzinę, dzień, tydzień, dni pozostałe do odnowienia, aktualne natężenie przepływu, całkowite zużycie wody w systemie. Dodatkowo diody LED pokazują stan każdej głowicy sterującej, która jest podłączona do systemu. Dostępne jest połączenie Ethernet , które współpracuje z protokołem Modbus.
Następujące informacje są dostępne, gdy sterownik Clack łączy się ze stacją uzdatniania wody:
- Przepływ
- Alarmy
- Reszta dni na regenerację
- Ograniczona woda do regeneracji
Zmiękczacz wody można zintegrować z systemem BMS.
Najlepiej w momencie zakupu powiadomić sprzedawcę o chęci dodania do systemu BMS zmiękczacza wody, lub innego urządzenia do uzdatniania wody. Pozwoli to na przygotowanie urządzenia do tego zadania. Istnieje możliwość podłączenia sterownika do BMS, jeśli urządzenie jest już zainstalowane. Warto zapytać o tę opcję i umówić się na serwis.
Komentarze (0)