Post

Czym jest oczyszczacz powietrza? Jak działa?

Co to jest oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacz powietrza to urządzenie, które oczyszcza powietrze ze szkodliwych cząstek stałych, takich jak PM-10, alergenów i bakterii. Oczyszczacz powietrza można kupić w różnych modelach z wieloma filtrami. Poniżej przedstawiamy aktualny ranking oczyszczaczy. Mogą być one dostosowane do naszych konkretnych potrzeb, dzięki czemu możemy zakupić oczyszczacz powietrza z nawilżaniem lub jonizacją. Nawilżanie jest niezbędne, szczególnie w przypadku małych dzieci. Urządzenie ma wtedy zainstalowany pojemnik na wodę. Po przefiltrowaniu powietrza tworzy mgiełkę, która wraz z oczyszczonym powietrzem wydostaje się przez wentylatory. 

Jaka jest zasada działania oczyszczacza powietrza?

Każdy rodzaj oczyszczacza powietrza jest wyposażony w wentylator. Wentylator ten umożliwia cyrkulację powietrza, co z kolei pozwala na wykorzystanie go jako oczyszczacza. Następnie jest ono filtrowane przy użyciu różnego rodzaju filtrów, które różnią się w zależności od modelu. Co to jest oczyszczacz powietrza? W zależności od modelu, oczyszczacz może również jonizować lub nawilżać powietrze. Ta metoda oczyszczania jest wydajna i skuteczna, ponieważ powietrze jest stale filtrowane przez urządzenie. 

oczyszczacz powietrza

Rodzaje oczyszczaczy powietrza

Możemy wyróżnić kilka rodzajów oczyszczaczy powietrza ze względu na ich różne konstrukcje i działanie.

Oczyszczacze powietrza dla alergików

Oczyszczacze te mają wbudowany filtr wstępny. Filtr ten można łatwo umyć ręcznie i wychwytuje on największe cząsteczki kurzu, w tym widoczne pyłki, włosy i inne zanieczyszczenia. Często są one wyposażone w filtr drobnowęglowy, aby wychwycić kurz, który jest dla nas niewidoczny. Mogą one również wyeliminować pleśń i zarodniki pleśni. 

Oczyszczacze antysmogowe

Oczyszczacze te posiadają filtr HEPA i filtr węglowy. Zazwyczaj są to urządzenia klasy E10. Wychwytują pyły, w tym PM-10 i pochłaniają je, eliminując negatywny wpływ na nasze zdrowie. Zmniejszają ilość szkodliwego benzoapirenu, który unosi się w atmosferze, szczególnie w dużych miastach.

Oczyszczacze powietrza z jonizatorami

Te oczyszczacze powietrza mają wbudowany generator jonów. Pomieszczenie jest neutralizowane przez wytwarzane jony ujemne. Jony ujemne tworzą środowisko nieprzyjazne dla rozwoju niebezpiecznych wirusów i grzybów. Jonizacja nie tylko oczyszcza powietrze z kurzu, ale również usuwa cząsteczki chorobotwórcze. Jonizacja jest doskonałym rozwiązaniem dla osób z osłabionym układem odpornościowym i dzieci.

Oczyszczacze powietrza z nawilżaczem

Urządzenia zawierają nawilżacz powietrza, który pozwala na dodatkowe nawilżenie już oczyszczonego powietrza. Pojemnik na wodę w oczyszczaczu pozwala mu wydmuchiwać mgiełkę za każdym razem, gdy oczyszcza powietrze. Ułatwia to oddychanie, ponieważ para wodna miesza się z powietrzem. Jest to szczególnie polecane w domach, w których są małe dzieci. Oczyszczacz ułatwia oddychanie, szczególnie zimą, kiedy w mieszkaniach może być bardzo sucho od włączonych grzejników. 

Rodzaje filtrów w oczyszczaczach powietrza

Istnieje wiele rodzajów filtrów, które mogą być stosowane w oczyszczaczach powietrza. Do produkcji filtrów w oczyszczaczach powietrza stosuje się poliestrowe włókno szklane. Są one w stanie wychwycić bardzo małe cząsteczki i zanieczyszczenia. Te mikroskopijne cząsteczki są zatrzymywane wewnątrz filtra, aby zapobiec ich wydostawaniu się na zewnątrz. Filtry są klasyfikowane na podstawie ich zdolności do wychwytywania zanieczyszczeń. Klasa filtra określa, jak skuteczny jest on w wychwytywaniu zanieczyszczeń. Przyjrzyjmy się bliżej różnym rodzajom filtrów powietrza. 

Jakie zanieczyszczenia usuwa z powietrza filtr HEPA?

Filtry HEPA usuwają z powietrza takie zanieczyszczenia jak:

  • Cząstki stałe od 0.001-40mm, w tym PM 2.5 i PM 10.
  • Bakterie 0,2-60mm
  • Wirusy 0,02 do 0,03 mm - grypa i odra.
  • Sierść 3-12mm

HEPA NIE pochłania zanieczyszczeń gazowych, dlatego nie oczyszczą powietrza np. z dymu papierosowego.

Filtry można podzielić na klasy EPA

  • EPA E10 o skuteczności 85%. Stosowany w odkurzaczach, oczyszczaczach powietrza i klimatyzatorach.
  • EPA E11, o skuteczności 95%, jest również stosowany w oczyszczaczach powietrza.
  • EPA E12, o skuteczności 99,5%, oprócz oczyszczaczy powietrza może być stosowany w szpitalach lub laboratoriach. 

Nie ma znaczenia, który oczyszczacz wybierzesz; ważne jest, aby zapoznać się z funkcjami i rodzajami filtrów, które są używane, aby wybrać najlepsze urządzenie dla Ciebie. 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz