Post

Ochrona Ciebie i Twoich zwierząt domowych przed roztoczami kurzu

Kiedy zbliża się zima i temperatura na zewnątrz spada, piec w domu rozpala się, a Twój kot lub pies zaczyna się drapać.

Dzieje się tak, ponieważ roztocza kurzu są wzniecane przez kanały grzewcze i inne powierzchnie, powodując reakcje alergiczne u Twoich zwierząt domowych.1 

Jeśli zauważysz, że taka sytuacja ma miejsce w Twoim domu, oczyszczacz powietrza z roztoczy kurzu będzie ważnym elementem rozwiązania problemu alergii u Twojego zwierzęcia. Jednak nie tylko one na tym skorzystają: ponieważ zwierzęta domowe są uczulone na wiele tych samych alergenów co ludzie, roztocza kurzu wdmuchiwane do powietrza z pieca mogą mieć wpływ na Twoje zwierzęta i na Ciebie również.

Czym są roztocza kurzu i dlaczego stanowią zagrożenie dla zdrowia?

Roztocza kurzu to maleńkie ośmionożne stworzenia - są to pajęczaki, takie jak pająki, a nie owady. Ich średnica wynosi zazwyczaj 250-300 mikronów i są niewidoczne dla oka bez użycia mikroskopu.4 To dość dużo w porównaniu z dużą ilością drobnych i bardzo drobnych cząsteczek zanieczyszczeń powietrza, które również wywołują alergie i astmę.5 Roztocza kurzu żywią się martwym naskórkiem zarówno właścicieli zwierząt domowych jak i zwierząt domowych. Są one powszechnym i całorocznym źródłem potencjalnych reakcji alergicznych.

W przypadku roztoczy kurzu, same roztocza zawierają cząsteczki białka, które wywołują problemy z oddychaniem.6 Nawet jeśli roztocza kurzu giną, co może się zdarzyć w środowisku o niskiej wilgotności, ich odchody, skóra, martwe ciała i części ciała mogą powodować reakcje alergiczne. 

Alergeny te zostają wzniecone i unoszą się w powietrzu, gdy włącza się piec i kurz nagromadzony w otworach wentylacyjnych zaczyna wydmuchiwać się do pomieszczeń mieszkalnych w Twoim domu.

Nawet wnętrze naszych pojazdów może być źródłem roztoczy kurzu.7 Według badań opublikowanych w Annals of Agricultural and Environmental Medicine 2015, roztocza kurzu zarówno foteli kierowcy jak i dziecka są siedliskiem dla szerokiej gamy gatunków roztoczy kurzu.8 Roztocza znaleziono w stężeniach znanych jako powodujące lub nasilające alergie u niektórych osób.

Jakie są objawy alergii na roztocza kurzu? Jeśli cierpisz na alergię na roztocza kurzu, możesz odczuwać niektóre z poniższych objawów:

 • kichanie
 • kaszel
 • świszczący oddech
 • katar lub zatkany nos
 • podrażnienie oczu
 • swędzenie skóry, nosa, jamy ustnej lub gardła
 • ból i ucisk twarzy
 • problemy z oddychaniem

Alergeny roztoczy kurzu mogą przyczynić się do pogorszenia astmy i alergicznego nieżytu nosa.

Chociaż nie każdy jest uczulony na roztocza kurzu, badanie z 2007 roku opublikowane w Journal of Allergy & Clinical Immunology wykazało, że ekspozycja na roztocza kurzu we wczesnym dzieciństwie może prowadzić do zwiększonego prawdopodobieństwa rozwoju astmy i świszczącego oddechu.10

Czego należy szukać w oczyszczaczu powietrza z roztoczy?

Eksperci twierdzą, że mechaniczny oczyszczacz powietrza HEPA jest pierwszą linią obrony przed roztoczami i ich szczątkami, gdy już uniosą się w powietrzu.11 

Jednak niedrogie oczyszczacze powietrza, które wykorzystują niesprawdzone lub niebezpieczne technologie, takie jak wytwarzanie ozonu lub jonizacja, nie są rozwiązaniem. W rzeczywistości, poprzez dodanie ozonu do powietrza, będą one wywoływać jeszcze gorsze alergie.12,13,14

Ozon jest poważnym zanieczyszczeniem i czynnikiem podrażniającym drogi oddechowe. Ozon na poziomie gruntu, lub smog, powstaje gdy tlenki azotu i lotne związki organiczne wchodzą w reakcję chemiczną ze światłem słonecznym. Narażenie na działanie ozonu może uszkodzić układ oddechowy.

Zamiast wprowadzać dodatkowe niebezpieczne zanieczyszczenia do swojego otoczenia, poszukaj oczyszczacza powietrza z technologią filtracji HyperHEPA, która skutecznie oczyszcza powietrze w pomieszczeniach.

Jeśli chcesz zmniejszyć ryzyko wystąpienia alergii na roztocza kurzu, będziesz potrzebował oczyszczacza powietrza, który przepuszcza przez swoje filtry znaczną ilość powietrza. Powinieneś zakupić system z filtrem wstępnym, który zatrzymuje duże cząstki, oraz system z silnikiem, który aktywnie wciąga powietrze do urządzenia.

Filtr wstępny HealthPro Series PreMax pomaga filtrować duże cząsteczki, natomiast filtr HyperHEPA wychwytuje do 99,5% najdrobniejszych cząsteczek o wielkości do 0,003 mikrona - cząsteczek znacznie mniejszych niż roztocza kurzu.

Ważne jest, aby wymieniać filtry oczyszczacza powietrza tak często, jak jest to zalecane. Według badań z 2015 r. opublikowanych w International Journal of Clinical and Experimental Medicine, stężenie alergenów roztoczy kurzu wzrosło znacząco w próbkach kurzu z jadalni, centrum handlowego, hotelu i gospodarstwa domowego po tym, jak klimatyzacja była używana przez godzinę.15 Z badania wynika, że filtry klimatyzacji, które nie były czyszczone lub regularnie wymieniane, mogą zwiększać narażenie na alergeny roztoczy kurzu, potencjalnie prowadząc do astmy. 

Eksperci zalecają wysokowydajną filtrację cząstek stałych

Podczas gdy wysokowydajny oczyszczacz powietrza jest niezbędną pierwszą linią obrony przed roztoczami kurzu, istnieje kilka kroków, które można podjąć w celu zwalczania roztoczy kurzu i alergenów związanych z roztoczami kurzu w domu.1

 • Używaj odpornych na alergeny i roztocza kurzu pokrowców na swoim łóżku i łóżku zwierzęcia.
 • Unikaj tkanin przyjaznych roztoczom kurzu. Dywany, meble tapicerowane, puchowe pokrowce i poduszki to dobre kryjówki dla roztoczy. Jeśli możesz, wybieraj podłogi winylowe, z twardego drewna lub płytek. 
 • Wymieniaj materac i poduszki przynajmniej raz na osiem lat lub częściej, jeśli masz silne alergie na roztocza kurzu i używaj odpornych na roztocza osłonek na pościel.
 • Utrzymuj niski poziom wilgotności.17 Roztocza kurzu rozwijają się w wilgotnym środowisku, pomiędzy 50 a 70% wilgotności względnej. Staraj się utrzymywać wilgotność w pomieszczeniach na poziomie 30-50%, aby powietrze nie było zbyt suche i nie powodowało innych problemów z oddychaniem.18
 • Kupuj zmywalne zabawki dla zwierząt wykonane z gumy, silikonu lub zmywalnych materiałów stosowanych zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz zabawki. Staraj się kupować zabawki od firm, które używają wytrzymałych i trwałych materiałów, które nie będą generować cząstek stałych unoszących się w powietrzu podczas użytkowania ani nie przyczynią się do zanieczyszczenia środowiska domowego plastikiem lub substancjami chemicznymi.
 • Pierz legowiska zwierząt domowych regularnie (mniej więcej raz w tygodniu), używając gorącej wody o temperaturze co najmniej 130 stopni Fahrenheita lub wyższej i delikatnych, bezzapachowych detergentów bez sztucznych substancji chemicznych lub barwników. Unikaj wiórków cedrowych, aby ograniczyć potencjalne alergie u psów.
 • Często pielęgnuj swojego pupila, w miarę możliwości na świeżym powietrzu. Poza utrzymaniem zwierzęcia w czystości, zmniejszysz ilość roztoczy i sierści zwierzęcia jako alergenów w Twoim domu. 
 • Odkurzaj regularnie, używając odkurzacza z filtrem HEPA, który wychwytuje kurz i cząstki stałe, zamiast je wzniecać i ponownie przenosić w powietrze. Kurz domowy przenosi substancje chemiczne, które mogą być niebezpieczne przy wdychaniu, szczególnie dla małych dzieci.19
 • Zminimalizuj kurz i bałagan. Zagracone miejsca przyciągają kurz. Czyść powierzchnie wilgotną szmatą lub mopem, aby usunąć kurz. Bez wilgoci, kurz i roztocza mogą unieść się w powietrzu i ponownie osiąść na powierzchniach. 
 • Regularnie czyść otwory kanałów powietrznych, aby system HVAC był wolny od kurzu, roztoczy i alergenów. 
 • Rozważ instalację oczyszczacza powietrza w całym domu, aby zapobiec przedostawaniu się cząstek stałych i zanieczyszczeń z zewnątrz do systemu HVAC i zapewnić cyrkulację świeżego powietrza w całym domu.
 • Dodaj oczyszczacz do swojego samochodu. Ponieważ roztocza kurzu mogą ukrywać się we wnętrzu pojazdu, rozważ zainstalowanie w nim oczyszczacza powietrza.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz