
Czy na świecie rośnie liczba zgonów spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza?
Ponad 90% globalnej populacji oddycha niebezpiecznie zanieczyszczonym powietrzem. A w 2017 roku, bardzo nagłośniona komisja Lancet ds. zanieczyszczeń i zdrowia namalowała żywy portret globalnej jakości powietrza.
Według raportu, zanieczyszczenie powietrza jest jednym z najgroźniejszych zabójców na świecie. Prawie 7 milionów przedwczesnych zgonów rocznie jest związanych z samym zanieczyszczeniem powietrza.
Jednak coraz więcej badań wskazuje, że wcześniejsze szacunki dotyczące liczby zgonów związanych z zanieczyszczeniem powietrza mogą być zaniżone.
Przełomowe badanie z 2018 r. z Health Canada wykorzystało nowatorską metodę gromadzenia danych zwaną Global Exposure Mortality Model (GEMM), aby oszacować, że nawet 8,8 mln osób może umierać każdego roku z przyczyn związanych z zanieczyszczeniem pyłem zawieszonym.
W przełomowym badaniu z 2018 r. oszacowano, że nawet 8,8 mln osób umiera każdego roku z powodu zanieczyszczenia powietrza.
W badaniu tym zauważono również, że do 2,4 miliona z tych zgonów można było konkretnie przypisać chorobom układu krążenia, w tym atakom serca, udarom i niewydolności serca, dochodząc do wniosku, że zanieczyszczenie powietrza było główną przyczyną zgonów na całym świecie.
W 2019 r. dwa alarmujące badania potwierdziły te szacunkowe dane dotyczące zgonów spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza.
Badanie w European Heart Journal wykorzystało metodę GEMM, aby potwierdzić liczbę 8,8 miliona zgonów kanadyjskiego zespołu, dalej rozbijając ich dane, aby pokazać, że Europa ponosiła największą część zgonów związanych z zanieczyszczeniem powietrza.3
Według badaczy, 269 000 z 2,4 miliona zgonów spowodowanych chorobami serca związanymi z zanieczyszczeniem powietrza zostało udokumentowanych w samej Europie.
Inne badanie, tym razem przeprowadzone przez National Bureau of Economic Research (NBER), wykazało, że mimo iż poziom zanieczyszczenia powietrza w Stanach Zjednoczonych spadł o prawie 25% w latach 2009-2016, to w latach 2016-2018 ponownie wzrósł o ponad 5%.4
Ten nagły wzrost od 2016 do 2018 roku nie jest przypadkowy. Duża część tego wzrostu może być przypisana zmianie administracji prezydenckiej na początku 2017 r.
Administracja Trumpa często twierdziła, że "uczyniła z tego najwyższy priorytet, aby zapewnić Ameryce" najczystsze powietrze i wodę. Jednak jego administracja, w tym kierownictwo Agencji Ochrony Środowiska (EPA), była mimo to odpowiedzialna za częste próby poluzowania wytycznych dotyczących zanieczyszczeń.
Według oficjalnego indeksu jakości powietrza EPA, liczba oficjalnych dni niezdrowego powietrza w czasie prezydentury Trumpa wzrosła w Ameryce.
Dla kontekstu, kategoria "dni niezdrowego powietrza" odnosi się do dni, w których jakość powietrza na zewnątrz jest tak niska, że dzieci, osoby starsze i osoby z istniejącymi chorobami płuc są znacznie bardziej narażone na zaostrzenie objawów i przedwczesne zgony.
Administracja Trumpa zezwoliła również na wycofanie się z ochrony środowiska ustanowionej za czasów administracji Obamy, np. zamrożenie norm emisji spalin samochodowych i wycofanie się z międzynarodowego Porozumienia Paryskiego.
W rezultacie Stany Zjednoczone miały siódmą najwyższą liczbę zgonów związanych z zanieczyszczeniami na świecie w 2019 r.
Stany Zjednoczone miały siódmą najwyższą liczbę zgonów związanych z zanieczyszczeniem powietrza na świecie według stanu na 2019 r.
Global Alliance on Health and Pollution szacuje, że 196 930 Amerykanów straciło życie przedwcześnie z powodu zanieczyszczeń tylko w 2017 roku, z czego ponad połowa była spowodowana zanieczyszczeniem powietrza na zewnątrz.
Jakie są największe źródła zanieczyszczenia powietrza?
Istnieją trzy główne rodzaje zanieczyszczeń powietrza:
- Zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach: Ten rodzaj zanieczyszczenia może pochodzić z gotowania w pomieszczeniach, chemikaliów do czyszczenia, a nawet słabej wentylacji podczas korzystania z ogrzewania lub klimatyzacji.
- Zanieczyszczenie powietrza drobnymi cząsteczkami (PM2.5): Cząsteczki PM2.5 pochodzą z wielu źródeł, w tym ze spalin samochodowych i emisji fabrycznych. Mogą one przedostawać się do krwiobiegu i powodować choroby serca i płuc.
- Ozon troposferyczny (na poziomie gruntu): Ten niebezpieczny rodzaj ozonu tworzy się, gdy ciepło wchodzi w interakcję z substancjami chemicznymi w dolnej atmosferze. Może on wywołać objawy astmy, a nawet trwale uszkodzić płuca.
Względna zamożność i ubóstwo wpływają na źródła zanieczyszczeń w danej społeczności oraz na to, jak dotkliwie szkodzą one tym społecznościom.
Kraje rozwinięte borykają się z niebezpiecznymi zanieczyszczeniami spowodowanymi industrializacją. Jednak wiele z tych krajów posiada zasoby pozwalające na wprowadzenie zmian w polityce, które poprawiają jakość powietrza.
Na przykład, ustawa Clean Air Act z 1970 roku w Stanach Zjednoczonych pomogła zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza o 70% w ciągu kilkudziesięciu lat.
Bogactwo i ubóstwo wpływają na źródła zanieczyszczeń w danej społeczności oraz na to, jak dotkliwie szkodzą one tym społecznościom.
Jednak 92% zgonów spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza na świecie ma miejsce w krajach o niskim i średnim dochodzie (LMIC).
Kraje te dysponują znacznie mniejszymi środkami na walkę z zanieczyszczeniem powietrza. Wpływ zanieczyszczeń na zdrowie ludzi i zwiększona śmiertelność są również powszechne wśród grup mniejszościowych, które częściej mieszkają w ubogich i zanieczyszczonych obszarach lub w ich pobliżu.13,14,15
Zanieczyszczenia związane z ubóstwem
Obszary ubogie i rozwijające się są najbardziej narażone na zanieczyszczenie powietrza.
Prawie 3 miliardy ludzi wciąż polega na paliwach z biomasy w celu zapewnienia światła, ciepła i gotowania. Paliwa te, w tym drewno opałowe i obornik zwierzęcy, są niezbędne do przetrwania tam, gdzie elektryczność, gaz i ropa nie są dostępne.
Paliwa z biomasy zawierają jednak niebezpieczne cząsteczki i substancje chemiczne, takie jak siarka i azot, które szybko gromadzą się w pomieszczeniach. Może to spowodować uszkodzenie płuc, wywołać astmę i spowodować zagrażające życiu problemy z oddychaniem.
Wiele społeczności jest również narażonych na inne niebezpieczne zanieczyszczenia:
- Zakłady węglowe w pobliżu rdzennych społeczności Adivasi w Indiach spowodowały, że miliony ludzi musiało opuścić swoje domy z powodu śmiertelnego zanieczyszczenia generowanego przez elektrownie i spalanie węgla.
- Kopalnie ołowiu, cynku i węgla w pobliżu wiosek w RPA i Peru powodują choroby płuc, takie jak krzemica, z powodu cząsteczek unoszących się w powietrzu, wytwarzanych podczas wydobycia.
- Wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego w pobliżu ubogich społeczności w Ameryce Łacińskiej doprowadziło do zanieczyszczenia środowiska na dużą skalę na obszarach, które nie mają środków na uregulowanie działalności korporacji lub oczyszczenie zanieczyszczeń pozostałych po działalności produkcyjnej.
- Recykling odpadów elektronicznych (E-odpadów) powoduje powstawanie toksycznych oparów w wyniku spalania elektroniki w celu pozyskania surowych minerałów. W 2019 roku wytworzono prawie 50 milionów ton e-odpadów.17 Wiele społeczności uzależnionych jest od tych zakładów, które zapewniają miejsca pracy i dochody, co wpędza je w cykl ubóstwa i zanieczyszczenia.
Zanieczyszczenia związane z rozwojem przemysłowym
Wiele regionów uprzemysłowionych nie jest tak narażonych na paliwa stałe i górnictwo, jak biedniejsze, rozwijające się regiony. Jednak inne rodzaje zanieczyszczeń stały się powszechne, w tym:
Zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego pochodzące ze spalin samochodowych, emisji przemysłowych i produkcji energii elektrycznej18
Zanieczyszczenie chemiczne pochodzące z pestycydów i herbicydów rolniczych (zwanych również "środkami chwastobójczymi")19
Zanieczyszczenie powietrza, zwłaszcza PM2.5 i ozon w warstwie przyziemnej, jest związane z:
- astmą
- cukrzycą
- wadami wrodzonymi
- ADHD
- autyzm
- demencja
- choroba serca
- POCHP
- rak
Rosnące stężenie zanieczyszczeń chemicznych zostało powiązane z zaburzeniami endokrynologicznymi, które hamują wzrost i mogą powodować raka.
W krajach rozwiniętych, większość przemysłowych zanieczyszczeń powietrza jest powodowana przez niewielki odsetek firm o gigantycznym śladzie węglowym.
Badanie przeprowadzone w 2017 r. przez organizację non-profit CDP we współpracy z Climate Accountability Institute wykazało, że 70% światowego zanieczyszczenia powietrza pochodzi ze 100 firm, które same wyprodukowały 923 mld ton dwutlenku węgla, w tym:20
firmy energetyczne, które stale spalają paliwa kopalne, takie jak węgiel, aby wytworzyć energię, w tym giganci korporacyjni będący własnością inwestorów, tacy jak Saudi Aramco i Gazprom, warte miliardy dolarów
producenci samochodów, którzy produkują pojazdy na dużą skalę
ogromne fabryki i zakłady produkcyjne, których funkcjonowanie wymaga ogromnych ilości energii elektrycznej
Komentarze (0)