
ROZWIĄZANIE ANTYSMOGOWE, CZAS NA WYMIANĘ STAREGO PIECA
Co tak naprawdę nas truje?
Użytkownicy starszych kotłów lub pieców na paliwa stałe, które mają 10 lat lub więcej, mają mniej czasu na ich wymianę. Oczywiste jest, że zapewnienie rozwiązania antysmogowego od 1 stycznia 2022 r. spowoduje, że ich użytkowanie stanie się nielegalne!
Zgodnie z uchwałą antysmogową muszą być spełnione ograniczenia w stosowaniu stałych źródeł paliwa. Wymiana pieca musi nastąpić w następujących obszarach:
- śląskie, podkarpackie - 01.01.2022r.
- świętokrzyskie - 01.07.2023r.
- łódzkie, małopolskie, mazowieckie - 01.01.2023r.
- kujawsko-pomorskie, lubelskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie - 01.01.2024r.
- Dolnośląskie - 01.07.2024r.
- pomorskie - 01.09.2024r.
- lubuskie - 01.01.2027r.
Jak wygląda uchwała antysmogowa dla zwykłego użytkownika kotła węglowego?
Każdy, kto posiada "kopciuch", zwany też kotłem węglowym, zobowiązany jest do wymiany go na nowy. Każdy, kto posiada stary piec lub kocioł węglowy, zobowiązany jest do wymiany go na taki, który posiada co najmniej 5 klasę.
Służymy pomocą w znalezieniu innych rozwiązań, które mogą być bardziej ekologicznymi źródłami ciepła, takimi jak:
- Ciepło systemowe
- ogrzewanie gazowe
- pompa ciepła, itp.
Masz bardzo mało czasu na wymianę pieca.
Wszystkich użytkowników kominków, pieców i kotłów opalanych paliwem stałym obowiązuje uchwała w sprawie likwidacji urządzeń grzewczych zanieczyszczających powietrze. Do przestrzegania przepisów uchwały zobowiązane są wszystkie osoby prowadzące działalność gospodarczą (kotły do 1MW), właściciele budynków wielorodzinnych, spółdzielnie oraz samorządy.
Jak już wspomnieliśmy na początku, o tym, czy piec lub kocioł nadaje się do wymiany, decyduje czas jego eksploatacji. Najstarsze "kopciuchy", czyli starsze kotły, muszą być wymienione do końca przyszłego roku. Urządzenia starsze niż 10 lat lub bez tabliczki znamionowej muszą być wymienione do końca przyszłego roku.
Na ich wymianę masz trochę więcej czasu. Uchwała antysmogowa precyzuje terminy wymiany:
Kotły, które były używane przez ponad 10 lat muszą zostać usunięte do 2021 r.
Kotły użytkowane od 5 do 10 lat muszą zostać wymienione do 2023 roku.
Użytkownicy najmłodszych kotłów będą mogli z nich korzystać do 2025 roku.
Do 2027 roku wszystkie kotły klasy 3 i 4 muszą zostać wymienione.
Gdzie mogę dostać pieniądze na wymianę kotła?
W 2018 roku rząd uruchomił program "Czyste Powietrze". Program ten oferuje pomoc finansową dla właścicieli i współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Dofinansowanie przeznaczone jest na wymianę nieefektywnych kotłów na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe standardy jakościowe. Obejmuje ono również termomodernizację budynku.
O wysokości dofinansowania może decydować próg dochodowy dla osób zarabiających mniej niż 37 000 zł. Szczegółowe informacje na temat wsparcia można uzyskać na stronie internetowej programu https://czystepowietrze.gov.pl, dzwoniąc na ogólnopolską infolinię (tel. 22 340 40 80)
Jakie są konsekwencje braku wymiany pieca?
Każdy, kto nie stosuje się do ograniczeń, nakazów lub zakazów wynikających z uchwały antysmogowej, podlega karze pieniężnej w wysokości od 500 do 5 000 zł. Ustawa Prawo ochrony środowiska w art. 334 określa sankcje, jakie będą obowiązywały w przypadku naruszenia przepisów uchwały. Stanowi on, że kto nie stosuje się do ograniczeń, nakazów lub zakazów (np. Uchwała podjęta przez sejmik województwa na podstawie art. 96 ust. 2 podlega karze grzywny. Przypomnijmy, że piece i kotły na paliwo stałe, zgodnie z uchwałą antysmogową, muszą być jak najszybciej wymienione.
Program "Wymiana pieców" obejmuje:
- Kotły nowej generacji na biomasę (np. Kotły na pelety lub paliwa stałe to kotły nowej generacji na biomasę (np.
- panele fotowoltaiczne,
- Podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej
- Kotły na lekki olej opałowy
- Piece elektryczne
- kolektory słoneczne,
- Piece gazowe
- Pompy ciepła
- Przydomowe elektrownie wiatrowe
Zapraszamy do rozmowy telefonicznej i omówienia Państwa wątpliwości z jednym z naszych doradców handlowych lub technicznych.
Komentarze (0)