
Osusza, nawilża, jonizuje lub aromatyzuje
Wydawać by się mogło, że nawilżacze i osuszacze to prosta sprawa, bo już sama nazwa urządzenia wskazuje, co ono robi. A jednak wydaje nam się, że nawilżamy, gdy jest za sucho, a osuszamy, gdy jest za mokro. W praktyce wygląda to inaczej. Aby utrzymać optymalną wilgotność i czuć się dobrze, ważne jest zachowanie równowagi. Jak wszyscy wiemy, wilgotność jest zmienna i nie zależy od pory roku. Ale to jest jeden krok na raz. Jeden krok na raz. Zachowanie zwierząt i roślin wykorzystywane do przewidywania pogody. Liście ostu są owinięte wokół główek kwiatów. Zamykały się maksymalnie w dniu deszczu. Pierwszy prototyp hydrometru został zbudowany przez Leonarda da Vinci w nieco późniejszych czasach. Co prawda prototyp ten był tylko kulką zrobioną z wełny i ważoną na płytce wagowej, która zmieniała swoją wagę w zależności od wilgotności, ale był to pierwszy krok w kierunku bardziej zaawansowanych urządzeń do pomiaru wilgotności.
Jaka jest idealna wilgotność powietrza?
Funkcja pomieszczenia będzie miała wpływ na odczyty w pomieszczeniach. Mogą się one różnić. Powszechnie wiadomo, że łazienki i kuchnie mają wyższą wilgotność. Idealny poziom wilgotności dla ludzi w zamkniętych pomieszczeniach mieści się w przedziale 40-60%. Nawilżacz powietrza może przynieść orzeźwienie i chłodną bryzę, jeśli jest suche, suche lato. Działa to jednak tylko wtedy, gdy jest bardzo sucho. Lepiej nie używać nawilżacza, jeśli pada deszcz. Zima to już inna historia. Kiedy okna są zamknięte, a kaloryfery grzeją, wilgotność spada do 20%. Jest to niebezpieczne i niezdrowe. Suche błony śluzowe, bóle głowy i drapanie w gardle mogą się nasilić. Możesz się ratować, umieszczając więcej kwiatów w pobliżu kaloryferów i pojemników z wodą. Jeśli jednak urządzenia do pomiaru wilgotności nadal wykazują wartość niższą niż 30%, należy udać się do sklepu w celu zakupu nawilżacza.
Jaki nawilżacz wybrać?
Po pierwsze, musimy wybrać odpowiedni nawilżacz. Nawilżacze działają w różny sposób.
Nawilżacze ultradźwiękowe opierają się na zasadzie, że woda jest mechanicznie rozbijana przez ultradźwięki na drobne cząsteczki pary wodnej. Jest to widoczne jako biała mgiełka. Mogą być albo elektroniczne, albo mechaniczne. Są ciche i występują w różnych pojemnikach. Umożliwiają nawilżanie pomieszczeń o powierzchni do 60m2.
Nawilżacze EVAPORACYJNE mogą być najbardziej efektywnym i najzdrowszym rodzajem nawilżacza. W sposób naturalny odparowują one wodę ze specjalnie zaprojektowanego wkładu nawilżającego. Wkład nawilżający pobiera wodę ze zbiornika i cyrkuluje powietrze przez wilgotne powierzchnie powodując parowanie. Powoduje to efekt osuszania, podobny do tego, jaki występuje przy suszeniu, np. silny wiatr może sprawić, że ulica stanie się mokra. Nie posiadają one wyświetlacza ani elektroniki sterującej, ale mogą być używane do utrzymywania wilgotności na minimalnym poziomie. Ze względu na swoją prostą konstrukcję są łatwe w obsłudze.
Nawilżacze parowe są niezwykle higieniczne i odpowiednie dla dzieci oraz osób o bardziej wrażliwej skórze. Ich działanie polega na podgrzewaniu wody do wysokiej temperatury. W ten sposób powstaje para wodna, która jest wolna od bakterii i mikroorganizmów. Przyjrzyjmy się teraz innym parametrom nawilżaczy. Wydajność mierzona jest w litrach na godzinę. Jest to ilość wody, którą nawilżacz może odparować do atmosfery. Wydajność nawilżacza powinna być wyższa, jeśli powierzchnia jest większa. Najlepsze nawilżacze parowe pracują wydajnie. Sypialnia musi być nawilżana przez nawilżacze parowe. Jest to szczególnie ważne, gdy poziom hałasu jest wysoki. Do pomieszczeń, w których poziom hałasu może przeszkadzać, polecamy nawilżacze ewaporacyjne i ultradźwiękowe. Pojemność zbiornika jest ważnym parametrem, który wpływa na konieczność dolewania wody do zbiornika. Nawilżacze mogą posiadać również dodatkowe funkcje, które różnią się między sobą. Niektóre nawilżacze posiadają zintegrowany humidystat powietrza. Urządzenie to jest zintegrowane z nawilżaczem i ma za zadanie kontrolować wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Humidistat pozwala na regulację wilgotności wymaganej w danym momencie. Timer to wyłącznik czasowy, który można zaprogramować, aby kontrolować czas działania urządzenia. Ogrzewanie wody: Podgrzewając wodę w nawilżaczu, można zwiększyć wydajność i jakość procesu nawilżania. Elektroniczny wyświetlacz wyświetla informacje o ustawieniach i wilgotności. Ochrona przed uszkodzeniem sprzętu poprzez automatyczne wyłączenie urządzenia. Chroni to urządzenie przed uszkodzeniem w przypadku braku wody w zbiorniku na wodę. Usuwa kamień z wody. Stosuje się go głównie w nawilżaczach ultradźwiękowych. Srebrne kostki i elektrody są sterylizujące, zabijają bakterie w wodzie. Ważne jest, aby przed dokonaniem zakupu zapoznać się z funkcjami i parametrami każdego nawilżacza. Firma Wasserman posiada w swojej ofercie szeroką gamę nawilżaczy renomowanych producentów.
Kiedy potrzebny jest nawilżacz?
Osuszacz powietrza jest używany, gdy pogoda staje się zbyt wilgotna. Osuszacz powietrza jest przydatny w sytuacjach ekstremalnych, takich jak powodzie i grzyb na ścianach. Może być również używany w codziennych sytuacjach, aby pomóc Ci np. w przypadku większego prania rozwieszonego w pokoju. Gorące i deszczowe lata mogą prowadzić do wzrostu bakterii, wirusów, pleśni i grzybów. Osuszacz powietrza jest najlepszym urządzeniem, aby pomóc. Ważne jest, aby przed zakupem osuszacza zmierzyć wilgotność powietrza. Wystarczy zwykły miernik elektroniczny, ale przyda się też stacja pogodowa. Pomiarów należy dokonywać o różnych porach w ciągu dnia. Osuszacz powinien być stosowany, gdy wilgotność powietrza wynosi powyżej 60%.
Jakie są przyczyny wysokiej wilgotności?
Wilgoć technologiczna to woda, która znajduje się w ścianach i podłogach nowo wybudowanych domów oraz budynków po modernizacji. Słaba wentylacja może prowadzić do wilgoci podczas wielu codziennych czynności w domu, takich jak gotowanie, mycie naczyń. Wilgotna piwnica może być spowodowana nieodpowiednią hydroizolacją. Wynika to z działania kapilarnego i spowoduje zawilgocenie ścian wyższych kondygnacji. W zimie, brak izolacji termicznej może prowadzić do pojawienia się kropel wody na zimnych ścianach. Krople te następnie wytrącają się z atmosfery. Są to idealne warunki do rozwoju pleśni na ścianie. Wysoki poziom wód gruntowych Poziom wód gruntowych może się wahać w zależności od opadów i pory roku. Nieodpowiedni drenaż lub jego brak, wadliwa instalacja hydrauliczna, dziury w dachu, powodzie i zalania. Przyczyn zawilgocenia mieszkania jest wiele. Niektóre rozwiązania mogą być niedostępne lub drogie. Osuszacz powietrza jest jednym ze sposobów na rozwiązanie tych problemów. Pobiera on wodę w postaci gazowej, przekształca ją w ciecz, a następnie odprowadza do zbiornika.
Poniżej znajduje się przybliżony podział osuszaczy:
- osuszacze domowe
- Osuszacze profesjonalne
- Osuszacze budowlane
- Osuszacze basenowe
- Osuszacze sprężonego powietrza
Ważny jest również sposób działania.
Kondensacyjny. Wentylator pełniący funkcję osuszacza będzie zasysał wilgotne powietrze z pomieszczenia. Filtr zatrzymuje kurz i inne zanieczyszczenia. Oczyszczone powietrze przepływa przez parownik w celu jego schłodzenia. Zimne lamele parownika zbierają parę wodną. Kapie ona do zbiornika. Osuszone powietrze jest następnie podgrzewane w skraplaczu. Powietrze, które jest wydmuchiwane z urządzenia ma taką samą temperaturę jak powietrze, które zostało do niego zassane, ale jest również pozbawione wilgoci.
Absorpcja. Filtr wychwytuje pyłki i kurz unoszone przez wilgotne powietrze. Następnie powietrze trafia do silikonowego granulatu, który pochłania wilgoć. Osuszacz wyciąga wilgoć z granulatu, a suche powietrze wydostaje się z urządzenia.
Szukasz osuszacza, który pomoże Ci utrzymać komfort w Twoim domu?
Pierwszym krokiem w znalezieniu osuszacza, który będzie pasował do Twojego domu jest określenie jego wydajności. Wilgotne pomieszczenie powinno mieć poziom wilgotności pomiędzy 5-10l/24h. Należy zakupić osuszacz o wydajności około 50m2. Pozwoli to na regulację wilgotności w mieszkaniu o powierzchni 50m2. 20l/24h Lepiej jest mieć dwa mniejsze urządzenia niż jedno duże, aby regulować wilgotność w domu z dwoma piętrami. Osuszacze adsorpcyjne są lepsze do zimnych pomieszczeń, takich jak piwnice.
Następnie musimy zwrócić uwagę na przepływ powietrza, pobór mocy i zakres pracy.
A co z oczyszczaniem powietrza?
Oprócz nawilżaczy i osuszaczy możemy znaleźć również oczyszczacze powietrza. Znajdziemy doskonałe oczyszczacze powietrza, które można nawilżać. Nawilżacz znajdujący się wewnątrz oczyszczacza wytwarza mgiełkę pary wodnej lub pary wodnej, która zwiększa wilgotność powietrza w pomieszczeniu.
Przy zakupie oczyszczacza zwróć uwagę na te same parametry, co w przypadku nawilżacza lub osuszacza. Nie daj się zwieść opiniom w internecie. Krytyka ta wynika często ze złego doboru sprzętu, niewłaściwej eksploatacji lub niedopasowania wydajności do głośności. Zawsze najlepiej jest skonsultować się z fachowcem. Nasi sprzedawcy zawsze służą fachową poradą.
Komentarze (0)