
Wybór odpowiedniego oczyszczacza powietrza może pomóc w złagodzeniu objawów POChP
Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) jest trzecią główną przyczyną zgonów w Stanach Zjednoczonych, zaraz za chorobami serca i nowotworami. Najczęstszymi postaciami tej choroby są rozedma płuc i przewlekłe zapalenie oskrzeli. U około 12 milionów Amerykanów zdiagnozowano POChP, a eksperci szacują, że kolejne 12 milionów pozostaje niezdiagnozowanych.
Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska twierdzi, że narażenie na cząsteczki zanieczyszczeń powietrza może zaostrzać POChP i być odpowiedzialne za hospitalizacje i przedwczesne zgony związane z POChP1. Najnowsze badania sugerują, że zanieczyszczenie powietrza może również odgrywać rolę w powstawaniu POChP2. Amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób zaleca obecnie zmniejszenie narażenia na zanieczyszczenia powietrza w domu i w pracy, aby zapobiec wczesnemu rozwojowi POChP3.
Właściwy system oczyszczania powietrza może skutecznie usunąć duży procent cząsteczek związanych z problemami POChP w pomieszczeniach zamkniętych. Jednak niewłaściwy system oczyszczania powietrza może być nieskuteczny lub, co gorsza, niebezpieczny.
Kilka wskazówek
Zostały one przygotowane przez partnera edukacyjnego American Lung Association w zakresie oczyszczania powietrza, które pomogą Ci wybrać odpowiedni oczyszczacz powietrza chroniący Twoje zdrowie:
- Wybierz technologię oczyszczania powietrza "filtracji mechanicznej". Jest to technologia oczyszczania powietrza zalecana przez American Lung Association i obejmuje systemy filtracji HEPA. Systemy filtracji mechanicznej usuwają cząsteczki z powietrza poprzez wychwytywanie ich na materiałach filtracyjnych. Cząsteczki pozostają w filtrze do czasu jego wymiany.
- Nie kupuj oczyszczaczy powietrza, które wytwarzają ozon. Ozon jest substancją drażniącą, która może uszkodzić płuca i jest szczególnie niebezpieczny dla osób cierpiących na POChP lub inne schorzenia układu oddechowego. Dlatego American Lung Association i inni ostrzegają konsumentów, aby unikali tych urządzeń.
- Unikaj oczyszczaczy powietrza, które wykorzystują jonizację do oczyszczania powietrza. Jonizatory generują jony, które przyczepiają się do cząsteczek zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu, nadając im ładunek, dzięki czemu przyczepiają się one do pobliskich powierzchni, takich jak ściany czy meble. Nawet oczyszczacze powietrza, które łączą jonizatory z filtrami lub "płytami" oczyszczającymi powietrze, mogą uwalniać tysiące naładowanych cząsteczek do pomieszczenia. EPA twierdzi, że oczyszczacze powietrza, które generują jony, mogą zwiększyć ilość cząstek odkładających się w płucach i wchłanianych do krwiobiegu4.
- Nie należy polegać wyłącznie na ocenach CADR. Ten system oceny został opracowany i jest promowany przez stowarzyszenie handlowe producentów urządzeń5. Wskaźnik dostarczania czystego powietrza (CADR) nie mierzy długoterminowej skuteczności. Dlatego niektóre wysoko ocenione oczyszczacze powietrza mogą stracić nawet 50% skuteczności w ciągu kilku miesięcy. Wskaźnik CADR nie ocenia również, czy cząsteczki są wychwytywane wewnątrz oczyszczacza powietrza, czy też zatrzymywane na powierzchniach pomieszczenia w wyniku jonizacji.
- Wybierz oczyszczacz powietrza, który chroni przed najdrobniejszymi cząsteczkami. Najdrobniejsze cząsteczki stanowią 90 procent wszystkich cząsteczek w powietrzu, którym oddychamy, i są uważane przez naukowców za najbardziej niebezpieczne ze wszystkich. Jednak są one tak małe, że większość oczyszczaczy powietrza nie jest w stanie ich zatrzymać. Ultra drobne cząsteczki szybko przedostają się do układu krwionośnego człowieka i docierają do narządów wewnętrznych. Osoby cierpiące na POChP mogą być bardziej narażone na działanie ultra drobnych cząsteczek niż osoby zdrowe6. Sprawdź u producenta, czy jego oczyszczacz powietrza może filtrować te drobne zanieczyszczenia.
Komentarze (0)