
Rzeczywisty koszt zanieczyszczenia powietrza
W szczególnie mglisty dzień nietrudno sobie wyobrazić, jak wielki wpływ na nasze zdrowie i życie ma zanieczyszczenie powietrza. Jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że całkowity wpływ zanieczyszczenia powietrza na życie ludzkie i globalną gospodarkę może być znacznie poważniejszy niż wcześniej sądzono.
W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na dane dotyczące kosztów ludzkich związanych z zanieczyszczeniem powietrza, IQAir i Greenpeace Southeast Asia opracowały estymator kosztów, który oblicza koszty zdrowotne i ekonomiczne zanieczyszczenia powietrza w niektórych z największych miast na świecie przy użyciu globalnej bazy danych jakości powietrza IQAir.
Szacunek ten opiera się na algorytmie łączącym następujące dane wejściowe w celu obliczenia kosztów w ciągu całego roku kalendarzowego:
- dane w czasie rzeczywistym z naziemnych czujników jakości powietrza zarządzanych przez bazę danych jakości powietrza IQAir, w tym dane dotyczące PM2,5 i NO2 (jeśli są dostępne)
- naukowe modele ryzyka
- dane dotyczące populacji i zdrowia.
Estymator kosztów może następnie automatycznie obliczyć zgony i wpływ ekonomiczny dla wielu głównych miast na świecie, z których niektóre regularnie pojawiają się w rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast IQAir.
Śmiertelność i szacunki kosztów oparte są na całkowitym wpływie przypisywanym do PM2.5 i NO2 w ciągu poprzedzających 365 dni, podzielonym dzień po dniu zgodnie z dziennymi zarejestrowanymi poziomami zanieczyszczeń. Włączenie NO2 jest uzależnione od dostępności danych.
2020: Ponad 160 000 zgonów w 5 największych miastach
W 2020 roku, nasz licznik dostarczył alarmujących szacunków kosztów zanieczyszczenia powietrza dla pięciu najbardziej zaludnionych miast na świecie na cały rok, w kategoriach utraty życia i produktywności:
- Tokio, Japonia: 40 000 zgonów, 43 mld USD (populacja: 37 000 000)
- New Delhi, Indie: 54 000 zgonów, 8,1 mld USD (populacja: 30 000 000)
- Szanghaj, Chiny: 39 000 zgonów, 19 mld USD (populacja: 27 100 000)
- Sao Paulo, Brazylia: 15 000 zgonów, 7,8 mld USD (populacja: 22 000 000)
- Mexico City, Meksyk: 15,000 zgonów, 7 miliardów USD (populacja: 21,800,000)
Łączna liczba ofiar śmiertelnych: 163 000
Całkowity koszt: 85,1 mld USD
To ponad 160 000 ofiar śmiertelnych i 85,1 miliarda dolarów utraconych w samym 2020 roku - tylko w pięciu miastach. A te pięć miast reprezentuje zaledwie 1,7% światowej populacji.
Tylko w pięciu najludniejszych miastach zanieczyszczenie powietrza spowodowało ponad 160 000 zgonów i kosztowało 85,1 miliarda dolarów w 2020 roku - a te pięć miast reprezentuje tylko 1,7% światowej populacji.
Prawdziwy koszt zanieczyszczenia powietrza
W ciągu jednego roku największe miasta na całym świecie straciły setki tysięcy istnień ludzkich, a ich koszty sięgają setek miliardów dolarów. Dane z 2021 roku już sugerują, że ten alarmujący trend będzie się utrzymywał.
Spróbujcie sobie wyobrazić, jak te liczby wyglądają dla świata liczącego prawie 8 miliardów ludzi. To sprawia, że serce nam się kraje. A jeśli chodzi o walkę z zanieczyszczeniem powietrza, wiedza to potęga. Dane o utraconych życiach i dolarach są jednym z najpotężniejszych narzędzi, jakie posiadamy, aby pociągnąć do odpowiedzialności zanieczyszczających i decydentów politycznych i na zawsze zmienić historię zanieczyszczenia powietrza.
Właśnie dlatego IQAir i Greenpeace Southeast Asia podjęły współpracę w celu stworzenia Licznika Kosztów Zanieczyszczenia Powietrza.
Licznik Kosztów Zanieczyszczenia Powietrza wykorzystuje tę samą metodologię, co raport Greenpeace z 2020 roku, który wylicza szokujące szacunki kosztów korzystania z paliw kopalnych, takich jak węgiel, ropa naftowa i gaz ziemny:
- 4,5 miliona przedwczesnych zgonów każdego roku z powodu zanieczyszczenia powietrza przez paliwa kopalne
- 8 miliardów USD (3,3% światowego PKB) tracone każdego dnia z powodu skrócenia średniej długości życia, przedwczesnych narodzin, chorób, które skutkują wizytami w szpitalu i brakiem pracy, oraz obciążeń finansowych wynikających z chorób
- 40 000 zgonów dzieci poniżej piątego roku życia spowodowanych narażeniem na działanie PM2,5 pochodzącego z paliw kopalnych
- 1,8 mld dni straconych w pracy z powodu chorób związanych z PM2,5 z paliw kopalnych, co powoduje straty ekonomiczne w wysokości 101 mld USD
- Paliwa kopalne powodują 4,5 miliona przedwczesnych zgonów rocznie, kosztują 8 miliardów dolarów dziennie, powodują 40 000 zgonów dzieci poniżej 5 roku życia i powodują 1,8 miliarda dni straconych w pracy z powodu chorób związanych z PM2,5.
Koszt zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza
Koszt zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza poprzez przejście z zanieczyszczających paliw takich jak węgiel, ropa i gaz na bezemisyjne alternatywne źródła energii, takie jak wiatr i słońce, może wydawać się wysoki. Jednak koszty zdrowotne i ekonomiczne zanieczyszczenia powietrza są znacznie wyższe - a odnawialne źródła energii, takie jak wiatr i słońce, są w rzeczywistości coraz tańsze niż zanieczyszczające paliwa kopalne.
Koszt redukcji zanieczyszczenia powietrza może wydawać się wysoki. Ale koszty zdrowotne i ekonomiczne zanieczyszczenia powietrza są zdecydowanie wyższe.
Jeśli nic się nie zmieni, koszty te będą rosły wraz ze wzrostem liczby ludności na świecie i zmianami klimatycznymi, które spowodują, że globalny kapitalizm w swojej obecnej formie stanie się niemożliwy do utrzymania.
Rozwiązania globalnego problemu zanieczyszczenia powietrza są przed nami.
Zastosowania energii odnawialnej, takie jak farmy wiatrowe i panele słoneczne, już doświadczyły ogromnego wzrostu i inwestycji w ciągu ostatniej dekady.
W samych Stanach Zjednoczonych wykorzystanie energii odnawialnej wzrosło o 100% od 2000 r. i w 2018 r. stanowiło 17% zużycia energii elektrycznej netto.5 Ponadto przewiduje się, że w nadchodzącym roku odnawialne źródła energii wzrosną o co najmniej 7% i będą odpowiadać za prawie 90% całkowitego wzrostu globalnej mocy energetycznej na świecie, przy czym w latach 2010-2025 przewiduje się wzrost o około 150%
Wniosek
Liczba zgonów spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza wykazywała niepokojące tendencje w roku 2020 i będzie je nadal odzwierciedlać w roku 2021.
Liczba zgonów może być jeszcze wyższa, biorąc pod uwagę brak danych dotyczących jakości powietrza na dużych obszarach świata, przy czym szacuje się, że liczba zgonów może przekroczyć 500 000, ponieważ w algorytmie uwzględniono więcej miast.
Na szczęście inwestycje w energię odnawialną pomagają stopniowo zastępować śmiercionośne i drogie paliwa kopalne tańszymi, zrównoważonymi źródłami energii wiatrowej, słonecznej i innych źródeł odnawialnych. Oznacza to, że podążamy we właściwym kierunku, ale wciąż mamy przed sobą długą drogę.
Komentarze (0)