Post

Jaki jest koszt filtrów do wody?


Sprawdź urządzenia w ofercie sklepu OxyShop.pl:

Dystrybutor wody B4 czarny Borg&Overstrom Kup teraz
Filtr do wody Bluewater Cleone Balance – model 2021 Kup teraz
Zmiękczacz wody Ecowater eVOLUTION 500 Power ECOMULTI Kup teraz


To najczęstsze pytanie, które otrzymujemy zarówno w słuchawce telefonu, jak i w naszym sklepie. Jak widać, trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Znowu użyjemy znanego zwrotu "to zależy". Bo to zależy od wielu rzeczy. Wszystko zależy od tego, co dana osoba określa mianem "filtra do wody". Może to być pojedynczy wkład lub centralna stacja filtrująca, która obejmuje cały dom. Ważne jest, aby rozważyć, czy szukasz najprostszego lub bardziej złożonego filtra wody. Ważne jest również, aby wziąć pod uwagę jakość wody. Czy zależy nam tylko na podstawowej filtracji, czy też na zmiękczaniu i uszlachetnianiu wody? Podzielimy filtry na różne kategorie, aby wyjaśnić koszty i pokazać przedział cenowy dla każdego typu.

Filtry do centralnego systemu wodnego

Do tej kategorii zaliczamy wszystkie zmiękczacze i odgazowywacze.

Zmiękczacze wody to najczęstsze urządzenia, które możemy spotkać w domu. Urządzenia te stają się niezbędnym elementem wyposażenia domu tak jak pralka. Średni koszt centralnego zmiękczacza wody w tym segmencie to około 2 500 zł. Zmiękczacze klasy premium można kupić nawet za 4 500 zł. Urządzenia te mogą być dość kosztowne w zakupie, ale koszty eksploatacji są znikome. Wszystko zależy od twardości wody, rodzaju urządzenia i zużycia wody. Średni miesięczny koszt waha się w granicach 8-12 zł. Ten artykuł pomoże Ci zdecydować, który zmiękczacz wody będzie dla Ciebie najlepszy.

Odżelaziacze wody - Jest to najbardziej podstawowe urządzenie zdecydowanej większości posiadaczy wody studziennej. Istnieją dwa rodzaje odżelaziaczy: regenerujące poprzez napowietrzanie/płukanie lub regenerujące za pomocą nadmanganianu potasu. O tym, które urządzenie należy zastosować, decyduje jakość wody. Urządzenie z napowietrzaniem jest wystarczające, jeśli zawartość żelaza w wodzie nie jest zbyt wysoka. Jeśli przekroczenia tych norm są znaczne, konieczne jest zastosowanie urządzenia o większej mocy. Wysokiej jakości urządzenia można znaleźć już za 3 000 do 4 000 zł.

Kolumny węglowe - O ile filtry węglowe są bardzo lubiane, o tyle kolumny już nie. Świetnym rozwiązaniem są kolumny węglowe. Urządzenia te mogą poprawić smak, zapach i kolor wody. Usuwają również chlor z wody, co zmniejsza jego właściwości drażniące skórę. Czasami zmiękczacz nie wystarczy, aby rozwiązać problemy wrażliwej skóry. Chlor zawarty w wodzie może powodować podrażnienia. Kolumny węglowe można kupić już od 2 500 - 3500 zł.

Filtry podzlewozmywakowe

Filtry podzlewozmywakowe najczęściej montowane są pod zlewem kuchennym. Mogą być podłączone do zestawu wylewek lub baterii trójdrożnej. Istnieją urządzenia podstawowe, które zapewniają filtrację węglową oraz bardziej precyzyjne. Niektóre urządzenia posiadają membrany kapilarne, inne mogą zmiękczać wodę. Zdecydowaną zaletą jest filtracja przelewowa. Nie wymagają one dodatkowych zbiorników i dostarczają wodę według stałego harmonogramu. Ceny wahają się od 220 zł do 1.200 zł w przeciętnym roku. Średnie koszty eksploatacji to 80-370 zł rocznie.

Filtr odwróconej osmozy

Odwrócona osmoza to najpopularniejsza metoda oczyszczania wody do picia. Filtry te dostarczają czystą wodę, która jest gotowa do picia prosto z kranu. Urządzenia najnowszej generacji są wydajne, kompaktowe i łatwe w obsłudze. Choć są tańsze, zajmują znacznie więcej miejsca. Wymiana wkładów w starszych urządzeniach jest znacznie trudniejsza niż w przypadku nowoczesnych filtrów. Najtańszy filtr osmotyczny kosztuje 350 zł, a najdroższy 2 450 zł. Nowszy model urządzenia można kupić już za około 1 000 zł. Jest ono idealne do użytku domowego. Koszty eksploatacji to 40-230 zł rocznie.

Dzbanki do filtrowania wody

Filtry do wody stały się standardowym wyposażeniem kuchni w wielu gospodarstwach domowych. Są łatwo dostępne i nie ma się co dziwić. Producenci prześcigają się w produkcji coraz lepszych i wydajniejszych wkładów filtrujących. W ofercie znajdziemy również filtry zmiękczające wodę oraz filtry wzbogacające wodę o magnez. Głównymi zaletami dzbanków filtrujących są łatwość obsługi, oszczędność i brak konieczności instalowania ich na stałe. Na rynku zaczynają pojawiać się również dzbanki szklane. Ogranicza to kontakt wody z tworzywem sztucznym. Cena dzbanków mieści się zazwyczaj w przedziale 30-100 zł.

Filtry nablatowe/kapsułowe

Filtry nablatowe mają wiele podobieństw do dzbanków filtrujących. Często wykorzystują te same media filtracyjne, głównie węgiel aktywny. Są łatwe w instalacji i mogą być stosowane zamiast napowietrzacza kranowego. Są proste w obsłudze i eksploatacji. Musimy pamiętać, aby przez filtry filtrować ciepłą wodę. Kosztują one od 40 do 100 zł.

Filtry narurowe

Wśród tych urządzeń znajdują się zarówno całe stacje, jak i pojedyncze korpusy. Powoduje to dużą rozpiętość cenową. Filtry narurowe mają tę zaletę, że posiadają wiele różnych wkładów, które mogą do nich pasować. W korpusach możemy zamontować zarówno podstawowe wkłady mechaniczne, jak i bardziej specjalistyczne, np. odżelaziające. Istnieje wiele rozmiarów korpusów filtrów, od bardzo małych 5" do bardzo dużych typu BigBlue 20". Ceny pojedynczych filtrów do małych korpusów zaczynają się od kilku złotych do nawet 180 zł. Korpusy można kupować pojedynczo lub w zestawach. Za 40 zł można kupić pojedynczy korpus. Nawet większe korpusy można kupić w całych zestawach już za 1 000 zł.

Filtry łazienkowe

Dostępnych jest wiele filtrów łazienkowych, w tym filtry pralkowe, filtry do zmywarek oraz filtry wannowe. Filtry te są najczęściej stosowane w domach, które nie posiadają centralnych urządzeń. Jakość wody dostającej się do filtra jest głównym czynnikiem wpływającym na ich żywotność i wydajność. Są one łatwe do wymiany, dzięki czemu ich cena jest bardzo przystępna. Ceny filtrów kształtują się średnio na poziomie 30-70 zł.


Urządzenia filtrujące wodę występują w szerokim przedziale cenowym, w zależności od rodzaju. Cena systemu często będzie zależała od jego zaawansowania. Koszty eksploatacji na ogół nie są zbyt wysokie. Jeśli weźmiemy pod uwagę wiele korzyści płynących z wyboru odpowiedniego dla naszego zdrowia filtra do wody, okaże się, że jest to inwestycja w nasz komfort i dobre samopoczucie.

 


Sprawdź urządzenia w ofercie sklepu OxyShop.pl:

Dystrybutor wody BWT AQA Drink Pro 20 Kup teraz
Filtr do wody AQUAPHOR Kryształ H filtr pod zlew oczyszczający i zmiękczający Kup teraz
Zmiękczacz wody BWT Perla Silk XL (25 litrów złoża) Kup teraz

Komentarze (0)

Zostaw komentarz