Post

Jak zanieczyszczona woda wpływa na człowieka?


Sprawdź urządzenia w ofercie sklepu OxyShop.pl:

Dystrybutor wody B4 czarny Borg&Overstrom Kup teraz
Filtr do wody Bluewater Cleone Balance – model 2021 Kup teraz
Zmiękczacz wody Ecowater eVOLUTION 500 Power ECOMULTI Kup teraz

Jak zanieczyszczona woda może wpływać na ludzi? Bezpośrednimi skutkami skażonej wody mogą być cholera, dur brzuszny i czerwonka. Długotrwałe skutki mogą powodować poważne uszkodzenia nerek, wątroby, kości i mózgu.

Dwa rodzaje zanieczyszczeń mogą być użyte do klasyfikacji wody, która została skażona mikrobami lub chemikaliami. Wiele mikrobów, takich jak bakterie i pasożyty, może powodować natychmiastowe problemy zdrowotne u ludzi. Jednak związki chemiczne (zwłaszcza metale ciężkie, takie jak arsen i ołów) mogą z czasem odkładać się w naszych narządach wewnętrznych.

W jaki sposób mikroby w wodzie pitnej mogą szkodzić człowiekowi?
Zacznijmy od mikrobów. Spożywanie skażonej wody może prowadzić do połknięcia bakterii, pierwotniaków i wirusów. Wiele z tych patogenów może wywołać chorobę i w ciągu kilku godzin wysłać ludzi do szpitala.

Niektóre z najbardziej szkodliwych mikrobów występujących w skażonej wodzie to:

 • Crypstosporidium
 • Ecoli
 • Legionella
 • Giardia
 • Salmonella

Skażenie mikrobiologiczne jest najbardziej niebezpieczne dla krajów rozwijających się. Wynika to z braku czystej wody i powszechnego braku systemów uzdatniania wody. Jednak kraje rozwinięte są również zagrożone takimi mikrobami jak Cryptosporidium czy Giardia.

Pierwotniak Cryptosporidium działa jak pasożyt. Rozprzestrzenia się poprzez jaja zanieczyszczone odchodami, które następnie przesączają się do wody i ciał. Może on powodować ciężką biegunkę lub odwodnienie.

Giardia jest podobna do Cryptosporidium. Ten mikroskopijny pasożyt może również powodować ciężką biegunkę. Może być również rozprzestrzeniany poprzez zanieczyszczenie wody odchodami.

Ecoli jest kolejnym pasożytniczym zanieczyszczeniem wody, które można znaleźć w skażonej wodzie, szczególnie jeśli doszło do skażenia kałem. Ecoli może być produkowany przez zakażone zwierzęta lub ludzi. Mikroorganizm ten może powodować poważne choroby poprzez wytwarzanie silnych toksyn.

W jaki sposób mikroby dostają się do Twojego zaopatrzenia w wodę?

Jak już wspomnieliśmy, spływy wody i nieszczelności rur mogą wprowadzić pasożyty i mikroby do naszego systemu wodnego. Zanieczyszczenie wody może być spowodowane przez wycieki kanalizacyjne (wyciek ścieków) i spływy rolnicze (odpady zakażonych zwierząt, które są przenoszone). Woda z głębi lądu może również zawierać patogeny organiczne i inne zanieczyszczenia mikrobiologiczne, jeśli w pobliżu są zwierzęta, które pasą się lub piją.

Ponadto drobnoustroje lub pasożyty mogą przedostać się do naszych wodociągów poprzez:

 • Nasze rury wodociągowe są skażone mikroorganizmami.
 • Nieszczelne rury przed lub za wodomierzem.
 • Brak możliwości dezynfekcji lub uzdatniania wody.

Dezynfekcja wody jest często przeprowadzana przy użyciu chloru. Chlor może być odpowiedzialny za przerwanie błony komórkowej mikroorganizmów. Zawartość komórki może się wtedy wydostać na zewnątrz, prowadząc ostatecznie do jej śmierci.

Chlor jest opłacalną i niedrogą opcją, dlatego jest popularnym wyborem do uzdatniania wody. Destylacja i inne metody zabijania bakterii mogą również działać. Ta metoda jest droższa pod względem sprzętu i zużycia energii. Dodatkowo, woda destylowana musi być najpierw schłodzona zanim będzie mogła być użyta. Jednakże, możliwe jest ponowne wprowadzenie mikrobów. Dotyczy to zarówno destylatorów domowych jak i komercyjnych.

Chemikalia takie jak chlor i inne substancje chemiczne mogą mieć wpływ na nasze zdrowie.
Ostatnie postępy w toksykologii, chemii analitycznej i toksykologii jasno wykazały, że chlor i produkty dezynfekcji mogą powodować szkody dla zdrowia ludzkiego. Oto kilka znanych skutków zdrowotnych chlorowanej wody:

Może powodować podrażnienie oczu, górnych dróg oddechowych i oczu.
Silne działanie drażniące na płuca.
Ból w klatce piersiowej i wymioty mogą być wywołane przez wyższe poziomy chloru.
Silne właściwości zabijające komórki chloru mogą być również szkodliwe dla komórek ludzkich (w tym DNA, mutacje).
Chlor może również powodować różne reakcje chemiczne. Może reagować z substancjami organicznymi i nieorganicznymi (np. tworząc trihalometany). Te produkty uboczne dezynfekcji mogą powodować mutacje komórek lub wywoływać reakcję immunologiczną.

Wiele osób i rodzin chce mieć pewność, że ich woda jest bezpieczna od chloru. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów, jak to skutecznie zrobić:

Filtracja w całym domu lub w punkcie poboru (filtruj wodę, gdy tylko wypływa z rur wodociągowych).
Filtr prysznicowy
Filtracja punktowa (np. filtry podzlewozmywakowe są używane do filtrowania wody przed jej wypłynięciem z kranu.
Filtry te są bardzo skuteczne w usuwaniu chloru przed wypiciem wody lub jej użyciem. Filtry mogą również usuwać zanieczyszczenia i osady, które mogą zawierać szkodliwe substancje, takie jak metale ciężkie.

Niebezpieczeństwa związane z ołowiem, rtęcią, arsenem i innymi metalami ciężkimi
Omówiliśmy już niebezpieczeństwa związane z mikrobami oraz to, w jaki sposób mogą one szkodzić ludzkiemu zdrowiu. W tej części skupimy się na metalach ciężkich i innych substancjach.

Zacznijmy od arsenu. Jest to pierwiastek metaliczny, który można znaleźć naturalnie w glebie i skałach. Woda deszczowa i spływy wodne mogą przenosić arsen do sieci wodociągowej. Może on być już obecny w wodach gruntowych. Arsen ma następujące znane skutki zdrowotne:

Nieorganiczny arsen może powodować raka u ludzi.
Arsen może zwiększać ryzyko wystąpienia raka wątroby, pęcherza moczowego i płuc.
Długotrwałe narażenie może prowadzić do obniżenia inteligencji, szczególnie u dzieci.
Arsen może powodować wady rozwojowe płodu.
Mleko matki może zawierać arsen.
Wycieki i spływy mogą również prowadzić do obecności arsenu w naszych zasobach wody pitnej. Arsen może występować naturalnie w ziemi. Arsen może być obecny w wodzie pitnej w wyniku procesów przemysłowych i rolniczych.

Istnieją obecnie tanie sposoby usuwania arsenu z wody. Aby skutecznie usunąć arsen z Twojego gospodarstwa domowego i chronić Ciebie i Twoją rodzinę, możesz zainstalować potrójny lub 5-stopniowy system odwróconej osmozy.

Powinieneś również pamiętać o ołowiu, obok arsenu. Następnie porozmawiamy o tym, w jaki sposób ołów dostaje się do naszych zasobów wody.

Jak ołów dostaje się do wody i jego źródła

Starsze domy, zbudowane w latach 80-tych lub wcześniej, mogą mieć ołowiane rury, armaturę i inne urządzenia hydrauliczne. Niski poziom pH (kwaśny) może powodować korozję. Niektóre cząsteczki ołowiu mogą się rozpuścić i zostać wprowadzone do wody.

Następujące czynniki mogą również wpływać na ilość ołowiu w wodzie:

 • Inne minerały w wodzie (ołów) może reagować z tymi minerałami.
 • Temperatura wody (wyższe temperatury mogą powodować dalsze rozpuszczanie).
 • Obecność i ilość powłoki wewnątrz rur i innych elementów instalacji wodno-kanalizacyjnej.
 • Rury mogą zostać uszkodzone w wyniku zużycia.

Te zdarzenia mogą znacznie zwiększyć poziom ołowiu w wodzie. Zaleca się wykonanie następujących czynności:

 • Sprawdzić, czy rury nie są stare. W starych rurach może znajdować się ołów.
 • Zażądaj laboratoryjnej analizy chemicznej wody.
 • Jeśli to konieczne, wymień rury (wszystkie uszkodzone rury).
 • Zainstaluj systemy filtrujące w punktach poboru wody.

Dobrym pomysłem jest sprawdzenie jakości wody przed wprowadzeniem się do starszego domu lub mieszkania. Można również zainstalować systemy filtracji punktowej, takie jak systemy RO lub filtry podzlewozmywakowe. Aby zapewnić usuwanie ołowiu, można stosować systemy RO i filtry podzlewozmywakowe.

Dlaczego należy usuwać ołów i inne metale ciężkie?
Problemy te mogą być spowodowane przez ołów:

 • Niższe IQ
 • Wolniejszy rozwój fizyczny.
 • Niedokrwistość.
 • Przedwczesny poród i zmniejszony wzrost płodu.
 • Problemy z reprodukcją u mężczyzn i kobiet.
 • Nadciśnienie i problemy z nerkami.

Ze względu na swoją względną stabilność, ciągliwość i wszechstronność, ołów był stosowany w hydraulice i budownictwie w latach 80-tych. Obecnie naukowcy potwierdzili niebezpieczne skutki stosowania ołowiu. Jego stosowanie zostało zakazane. Możesz zmniejszyć swoją ekspozycję na ołów i inne ciężkie metale.

Następujące metale ciężkie również mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia:

 • Rtęć.
 • Kadm.
 • Chrom.
 • Miedź.
 • Antymon.
 • Nikiel.
 • Tal.

Aby uniknąć długotrwałych problemów zdrowotnych, powinieneś pozbyć się ich wszystkich. Twoje zdrowie może ulec znacznej poprawie, jeśli zostaną one skutecznie usunięte. Twoja rodzina codziennie pije wodę. Używasz jej również do przygotowania ulubionych gorących napojów i potraw.

Jak uchronić się przed zanieczyszczeniami wody

Filtracja jest jednym z najlepszych i najbardziej opłacalnych sposobów usuwania chemikaliów i mikroorganizmów z wody. Systemy filtracji wykorzystujące rygorystyczne procesy mogą usuwać bakterie, pierwotniaki i pasożyty z wody, zanim dotrze ona do Twoich rąk lub szklanki.

 


Sprawdź urządzenia w ofercie sklepu OxyShop.pl:

Dystrybutor wody BWT AQA Drink Pro 20 Kup teraz
Filtr do wody AQUAPHOR Kryształ H filtr pod zlew oczyszczający i zmiękczający Kup teraz
Zmiękczacz wody BWT Perla Silk XL (25 litrów złoża) Kup teraz

Komentarze (0)

Zostaw komentarz