Post

Nawadnianie kroplowe - uzdatnianie wody dla upraw ogrodniczych


Sprawdź urządzenia w ofercie sklepu OxyShop.pl:

Dystrybutor wody B4 czarny Borg&Overstrom Kup teraz
Filtr do wody Bluewater Cleone Balance – model 2021 Kup teraz
Zmiękczacz wody Ecowater eVOLUTION 500 Power ECOMULTI Kup teraz

Kluczem do sukcesu jest dobrze nawodniona uprawa. W obecnym klimacie w Polsce trudno jest nawadniać uprawy ze względu na wysokie temperatury i długie okresy bezdeszczowe. Wiele upraw wymaga specjalnego nawadniania ze względu na zmiany klimatyczne, które stają się coraz bardziej dotkliwe. Nawadnianie kropelkowe jest jedną z najbardziej preferowanych metod. Jak to działa? I jak należy uzdatniać wodę?

Problemy z zasobami wodnymi

Już w artykule Woda i zmiany klimatu - jaki jest ich związek? Susza w Polsce - Czy grozi nam katastrofa? Jak już wspomniałam, zmiany klimatyczne następują bardzo szybko. Jednym z najczęstszych zjawisk, z jakimi mamy do czynienia jest susza. Zasoby wodne na świecie nie są ogromne, a wręcz maleją ze względu na zwiększoną ilość nawozów i zanieczyszczeń, które są wprowadzane do wody. W naszym kraju mamy lato, które bez opadów może trwać nawet 40 dni. Wynika to z konieczności stosowania odpowiednich metod nawadniania roślin. Plantatorzy muszą inwestować w systemy nawadniające, które będą w stanie precyzyjnie dozować wodę do upraw.

O znaczeniu wody dla ogrodnictwa pisałem już wcześniej. Jakie są najlepsze parametry wody w szklarni? Będziemy mówić o systemie kroplowym, który zyskuje coraz większą popularność i zbiera wiele pozytywnych opinii.

Co to jest nawadnianie kropelkowe?

Linie kroplujące wykorzystywane są do nawadniania upraw warzyw i owoców. Rzadziej stosuje się je w przypadku roślin ozdobnych. Są doskonałym sposobem dla rolników na nawadnianie sadów, ogrodów i plantacji, a także upraw warzyw i plantacji jagodowych. Linie nawadniające kroplowe mogą być stosowane do wody i nawozów. Płyny są rozprowadzane bezpośrednio do strefy korzeniowej. Dzięki temu rośliny szybko wchłaniają wodę. Ma to pozytywny wpływ na nawodnienie i wielkość upraw.

Linie nawadniające kroplowe oferują wiele innych korzyści. Stosując linie do nawadniania kropelkowego można zmniejszyć zużycie wody. Woda nie jest marnowana. Woda jest dostarczana tuż przy roślinie. Nie marnuje się w przestrzeni między rzędami.

Ten rodzaj uprawy wymaga, aby woda była dostarczana bezpośrednio do korzeni, a nie do liści. Zmniejsza to prawdopodobieństwo wystąpienia chorób grzybowych wśród upraw. Jest to ogromna korzyść dla środowiska i podnosi znaczenie upraw ekologicznych.

Nawadnianie kroplowe jest idealne dla upraw owoców miękkich. Truskawki, maliny, borówki dojrzewają bardzo szybko, więc czas jest dość istotny. Systemy nawadniania kroplowego pozwalają na zbiory bez przerwy, ponieważ woda nie dotyka owoców, lecz rośliny.

Zaletą jest również to, że gleba nie jest niszczona. Jest ona żyzna i nadaje się do dalszej uprawy roślin.

Nawadnianie kroplowe ma swoje minusy

Na początku może być bardzo trudno zapłacić za taką instalację. Zwłaszcza, jeśli instalacja ma być w pełni zautomatyzowana. Znaczny koszt początkowy może być związany z dostawą sterowników i czujników wilgotności gleby oraz czujników deszczu.

Systemy nawadniania kropelkowego są wrażliwe na zanieczyszczenia znajdujące się w wodzie. Ważne jest, aby woda była odpowiedniej jakości. Mogą wystąpić awarie, które omówimy później.

Jak działa nawadnianie kropelkowe?

Działanie automatycznego systemu nawadniania kropelkowego polega na nawilżaniu gleby wokół korzeni roślin. Dzięki temu jest zarówno ekologiczny, jak i bardzo oszczędny. Cały system jest bardzo przystępny cenowo, co czyni go doskonałą inwestycją. Jest on również łatwy w instalacji, a także w konserwacji, co jest jego zaletą.

Nawadnianie kropelkowe może być stosowane na dużych i małych plantacjach. Jest ono bardzo popularne wśród producentów ogórków, pomidorów i ziemniaków, a także grochu, kukurydzy i szparagów. Jest również stosowane przez plantatorów borówek, jabłek, malin, truskawek, malin i wiśni.

Możemy wyróżnić systemy nawadniania kropelkowego taśmowego i liniowego. W skład zestawu wchodzą regulatory i reduktory ciśnienia, zawory, filtry, główne linie rozprowadzające wodę, ewentualnie dodatkowe boczne linie rozprowadzające wodę, odpowietrznik, złączki i emitery. Istnieją również podziemne systemy nawadniające.

Nawadnianie kropelkowe działa niezależnie od pogody. System jest zautomatyzowany, dzięki czemu plantatorzy mogą wykonywać wiele czynności jednocześnie i nie muszą stale monitorować upraw.

 


Sprawdź urządzenia w ofercie sklepu OxyShop.pl:

Dystrybutor wody BWT AQA Drink Pro 20 Kup teraz
Filtr do wody AQUAPHOR Kryształ H filtr pod zlew oczyszczający i zmiękczający Kup teraz
Zmiękczacz wody BWT Perla Silk XL (25 litrów złoża) Kup teraz

Komentarze (0)

Zostaw komentarz