
Jaki dystrybutor wody do firmy wybrać?
Dystrybutory do wody to podstawowy element wyposażenia każdego biura. Obecnie możemy wybierać spośród szerszej gamy urządzeń niż tradycyjne dystrybutory do butelek plastikowych. Który z nich sprawdzi się w przypadku naszej firmy?
Alternatywa dla wody z kranu
Jakość wody z kranu często budzi wiele kontrowersji. Dzieje się tak za sprawą kamienia, czyli problemu dobrze znanego większości osób. Jest to charakterystyczny osad na powierzchni kawy czy herbaty, który powoduje nieciekawy posmak. Jakość wody w polskich wodociągach jest doskonała, ale nie można tego samego powiedzieć o rurach. To, jaka woda płynie z naszych kranów w domu i biurze, zależy od wielu czynników innych niż działanie stacji uzdatniania wody i wodociągów miejskich.
Tylko małe firmy mogą sobie pozwolić na zakup butelkowanej wody mineralnej dla pracowników. Nie jest to możliwe w przypadku większych firm, dlatego tak popularne są dystrybutory butelek. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie. Nie chodzi tu tylko o niedogodności związane z koniecznością wymiany butelek.
Czy jesteś świadomy tego, co pijesz?
W Polsce zarejestrowanych jest około 100 marek wód butelkowanych. Tylko kilka z nich to wody mineralne. Pozostałe nazywane są wodami źródlanymi lub mineralizowanymi. W praktyce są one bardzo podobne do wody z kranu. Podobnie wygląda sytuacja z wodą do dystrybutorów. Zwykle jest to woda pozbawiona składników mineralnych lub zawierająca mniej niż 600 mg cennego pierwiastka na litr. Woda mineralna, aby mogła być brana pod uwagę, musi mieć stężenie pierwiastków powyżej 1000 mg na litr.
Za co płacimy kupując wodę butelkowaną? Opakowanie, transport i marketing to wspólne koszty. Litr wody z kranu to około 1 grosz, natomiast wody butelkowanej to około 1,50 zł.
Stały dystrybutor - oszczędność i wygoda
Większość osób zna klasyczne plastikowe dystrybutory. Mogą one służyć do podgrzewania lub chłodzenia wody, często mają też podajnik na plastikowy kubek. Można w nich wymieniać plastikowe butle, co może być problematyczne ze względu na ich wagę. Nieodłącznym elementem ich "gadżetu" jest metalowy stojak na puste butle i zapasowe. Muszą być monitorowane pod kątem dostarczania wody i odbioru pustych pojemników. Ich zaletą jest duża dostępność. Sieć usługodawców dostarczających wodę i dystrybutory jest rozbudowana, ponieważ wiele firm wybiera właśnie ich. Jest to również rozwiązanie przystępne cenowo. W ramach miesięcznego abonamentu otrzymujesz dystrybutor i regularne dostawy. Wszelkie naprawy są pokrywane przez usługodawcę. Dystrybutor może być umieszczony w dowolnym miejscu, ponieważ do podgrzewania lub chłodzenia wody potrzebna jest energia elektryczna.
W dłuższej perspektywie nie jest to tak opłacalne, jak się wydaje. Jesteś uzależniony od dostaw wody i musisz przechowywać butelki z wodą.
Nowość na polskim rynku: Dystrybutor wolnostojący
Opcją dla tradycyjnych dystrybutorów butlowych są wolnostojące dystrybutory wody, które nie wymagają butli. Urządzenia te produkowane są przez takie firmy jak Borg&Overstrom. Są one atrakcyjne, ponieważ wyglądają jak nowoczesne ekspresy do kawy i dystrybutory napojów. Są one dokładnie tym, czym wydają się być. Zaawansowane dystrybutory bezbutlowe mogą podawać nie tylko ciepłą i zimną wodę, ale również wodę gazowaną. Jak to działa?
Po podłączeniu do prądu i ujęcia wody, mogą rozpocząć swoją pracę. Zaawansowany system filtrów usuwa z wody wszelkie zanieczyszczenia (w wersjach high-endowych nawet zanieczyszczenia biologiczne, takie jak wirusy i bakterie). Następnie schładza, podgrzewa i gazuje wodę przed nalaniem jej do szklanki. Wkład mineralizujący zainstalowany w uzdatniaczu wody nasyca ją pierwiastkami takimi jak wapń i magnez.
Czy takie rozwiązanie ma jakieś minusy? Dla niektórych może nim być koszt tych urządzeń. Możliwe są jednak raty i leasing. Dystrybutory muszą pobierać wodę bezpośrednio z sieci. Oznacza to, że umiejscowienie dystrybutorów jest ograniczone lub wymaga zmiany aranżacji. Główne zalety to estetyczny wygląd, jakość podawanej wody, brak konieczności wymiany butelek, zmniejszenie ilości odpadów plastikowych, niższe koszty użytkowania. Po doliczeniu kosztów jej zakupu i eksploatacji jest porównywalna cenowo z wodą wodociągową.
Kran lub filtr podzlewowy
Kran z filtracją osmotyczną jest stosunkowo nowym produktem na polskim rynku. Urządzenie to jest przydatne w firmowej kuchni, gdzie pracownicy mogą zaparzyć kawę i herbatę. Służy również jako źródło wody dla tradycyjnych dystrybutorów. Choć urządzenie to nie sprawdzi się jako dystrybutor, to dobrze sprawdzi się w dużych firmach, gdzie może być wykorzystane do zapewnienia zdrowego i ekonomicznego rozwiązania dla pracowników.
Ekologia i zdrowie
Wybierając dozownik do przestrzeni biurowej, warto przyjrzeć się innym opcjom. Nowoczesne dozowniki bezbutlowe są wygodniejsze od tradycyjnych dozowników butelkowych. Wyglądają też mniej elegancko, a szkoda, zważywszy na to, jak bardzo mogą być niewygodne. Są praktycznie bezobsługowe. Tylko kilka razy w miesiącu trzeba wymienić filtr. Zmieszczą się w każdej przestrzeni i nie produkują plastikowych odpadów. Mogą być używane z większymi szklankami, kubkami i butelkami wielokrotnego użytku. Możesz wybrać odpowiedni dozownik dla swojego biura spośród wielu dostępnych rozmiarów i funkcji.
Komentarze (0)